لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۹

آیت الله خامنه‌ای: مبارزه با استکبار «تعطیل پذیر» نیست


آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در دیدار با گروهی از دانشجویان - ۲۰ تیر ۱۳۹۴
آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در دیدار با گروهی از دانشجویان - ۲۰ تیر ۱۳۹۴

در حالی که مذاکره کنندگان ایران و ایالات متحده همچنان به گفتگوهای خود برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای ادامه می‌دهند، رهبر جمهوری اسلامی ایران آمریکا را مصداق استکبار دانسته و مبارزه با آن را تعطیل نشدنی عنوان کرد.

آیت الله علی خامنه‌ای، شنبه شب ۲۰ تیر، در دیدار با گروهی دانشجویان گفت مبارزه با استکبار بر اساس مبانی قرآنی هیچگاه تعطیل پذیر نیست و امروز آمریکا، کامل‌ترین مصداق استکبار است.

رهبر ایران اضافه کرد «به مسئولان مذاکره کننده نیز گفته‌ایم که فقط در موضوع هسته‌ای حق دارید مذاکره کنید و با اینکه طرف آمریکایی گاهی مسائل منطقه، از جمله سوریه و یمن را پیش می‌کشد، مسئولان ما می‌گویند در این مسائل مذاکره نمی‌کنیم.»

او به دانشجویان گفت: «مبارزه با استکبار جزء مبانی انقلاب و از کارهای اساسی است، بنابراین، خودتان را برای ادامه مبارزه با استکبار آماده کنید.»

این سخنان آیت الله خامنه‌ای در حالیست که برخی ناظران، احتمال تغییر در روابط ایران و آمریکا پس از پایان مذاکرات هسته‌ای را داده‌اند. ایران و ایالات متحده آمریکا پس از ۳۴ قطع روابط، به طور مستقیم برای پایان بخشیدن به بحران هسته‌ای ایران، وارد مذاکره شدند.

مذاکرات طولانی هیات‌های ایران و آمریکا موجب شد تا احتمال بهبود روابط دو کشور در آینده قوت بگیرد، حتی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز هفته گذشته گفت که گشایش دوباره سفارت آمریکا در تهران غیرممکن نیست.

با این حال رهبر ایران شنبه شب به گروهی از دانشجویان آمریکا را مصداق استکبار عنوان کرد که مبارزه با آن هیچگاه تعطیل نمی‌شود. یک روز پیش از این سخنان نیز شرکت‌کنندگان در راهپیمایی روز قدس بار دیگر شعار مرگ بر آمریکا سر دادند. برخی از حاضران در راهپیمایی حکومتی روز قدس هم آمریکا را به کارشکنی در مذاکرات و «اصطلاحا دبه در آوردن»، متهم کردند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش گفت اینگونه شعارها سال‌ها بوده و تاثیری بر مذاکرات اتمی ندارد. مارک تونر گفت به طور مسلم ما شعارها را محکوم می‌کنیم، «اما برای ما بازدارنده نیستند. هم اکنون یک روند دیپلماسی در وین در جریانست و توجه ما به آنست نه به فریادهایی که در خیابانهای تهران سرداده می شود.»

برپایی کنسرت در دانشگاه جزو غلط‌ترین کارهاست

رهبر جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنان خود با رد برگزاری کنسرت‌های موسیقی و اردوهای مختلط در دانشگاهها گفت «کسانی که دختران و پسران دانشجوی مردم را تحت عنوان ایجاد جاذبه، به صورت مختلط در پوشش اردوهای دانشجویی به اروپا می‌برند قطعاً به محیط‌های دانشجویی و حتی نسل آینده خیانت می‌کنند.»

او در پاسخ یکی از دانشجویان درباره فعالیت‌هایی نظیر برپایی کنسرت موسیقی در دانشگاهها که برای ایجاد جاذبه و کم شدن افسردگی نزد دانشجویان انجام می‌شود تاکید کرد: «اینگونه کارها به بهانه نشاط بخشی به محیط دانشجویی، جزو غلط‌ترین کارهاست.»

آیت‌الله خامنه‌ای اضافه کرد «هر دو وزیر محترم علوم و بهداشت مورد اعتماد من هستند اما باید مراقبت کنند که افرادی در زیر مجموعه آنها، دانشجویان را با برخی کارها و برنامه‌های غلط، از گرایش انقلابی و اسلامی و معنویت دور نکنند.»

او آماری که از افزایش افسردگی در میان جوانان ایرانی حکایت دارند را «دروغ و مغرضانه» دانست.

XS
SM
MD
LG