لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۹

اد رویس: ماهیت رادیکال رژیم تهران در روز قدس به نمایش گذاشته می‌شود


رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به اظهارات روز پنجشنبه وزیر خارجه آمریکا در محل مذاکرات هسته ای با ایران، در بیانیه ای گفت از این که جان کری گفته است در مذاکرات شتاب نمی کند، خرسند است.

اد رویس در این بیانیه همچنین گفت، ما جزئیات توافق نهایی اتمی در حال شکل گیری با ایران را نمی دانیم، اما ماهیت آن را می دانیم: کاهش دائمی تحریم های آمریکا در ازای محدودیت موقتی برنامه اتمی ایران.

وی در ادامه پرسیده است: آیا این یک توافق خوب است؟

این بیانیه می گوید همانطوری که در جلسه امروز در مجلس شنیده شد، محدودیت ها بر سر برنامه اتمی ایران طی ۱۰ سال برداشته می شود و سپس ایران یک برنامه اتمی در سطح صنعتی خواهد داشت که می تواند مواد لازم برای ساخت چند بمب را تولید کند.

بیانیه رئیس جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا می افزاید: یکی از کارشناسان در جلسه روز پنجشنبه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان گفت که چنین امری برای جلوگیری از گسترش تسلیحات اتمی در خاورمیانه «فاجعه» است.

به گفته اد رویس، در هر گامی در این روند، دولت باراک اوباما ماهیت رادیکال رژیم تهران را نادیده گرفته است، چیزی که در «روز قدس» به نمایش گذاشته می شود.

باب کورکر رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نیز پیشتر در گفتگو با خبرنگاران در واشنگتن، با بیان این که از نظر او ادامه مذاکرات با ایران مشکلی برای قانونگذاران آمریکایی نخواهد بود، گفت «خوشحالم برای مسائل باقیمانده عجله‌ای صورت نمی‌گیرد ... از دید من این نکته‌ خیلی خوبی است.»

بر اساس مصوبه کنگره آمریکا، که اواخر خرداد ماه با امضای ریاست جمهوری ایالات متحده به قانون تبدیل شد، در صورت ارائه متن توافق اتمی با ایران از سوی دولت باراک اوباما به کنگره تا پایان نهم ژوئیه، قانون‌گذاران آمریکا آن را طی یک دوره ۳۰ روزه تحت بررسی قرار می‌دادند.

در صورت حصول توافق پس از این تاریخ، دوره بررسی توافق جامع در کنگره به ۶۰ روز افزایش می‌یابد؛ که با توجه به رویکرد کنگره تحت کنترل جمهوریخواهان به این مذاکرات، به نظر می‌رسد چندان خوشایند دو طرف اصلی این گفتگوها، یعنی دولت آمریکا و ایران، نیست.

با این حال مقام‌های ارشد ایران و آمریکا گفته‌اند کیفیت توافق را فدای زمان و ضرب الاجل‌های تعیین شده نمی‌کنند، و با توجه به آخرین اظهارات مطرح شده، به نظر نمی‌رسد دو طرف بتوانند تا پایان پنجشنبه به توافق نهایی دست یابند.

XS
SM
MD
LG