لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۱

آیت‌الله خامنه‌ای: شورای نگهبان از ورود "بی‌صلاحیت"‌ها به انتخابات جلوگیری کند


پاسخ خامنه‌ای به «روحانی»؛ هیچ مذاکره دیگری با آمریکا نداریم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00
دانلود

رهبر جمهوری اسلامی "نظارت استصوابی" شورای نگهبان را "حق‌الناس" دانست و گفت که دفاع از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ نیز نمونه‌ای از "صیانت از نتایج آرای ملت و دفاع از حق الناس" بوده است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای روز چهارشنبه ۱۸ شهریور ماه با تاکید بر "سالم بودن همه انتخابات ۳۷ سال گذشته" عنوان کرد: "متأسفانه عده‌ای در داخل در اقدامی غلط در سلامت انتخابات خدشه می‌کنند و حتی از قبل از انتخابات از تقلب و دغدغه ناسالم بودن انتخابات حرف می زنند."

وی همچنین بر نقش و جایگاه تاثیرگذار شورای نگهبان در انتخابات تاکید کرد که می‌توان آن را واکنشی به اظهارات حسن روحانی دانست. او شورای نگهبان را "چشم بینای نظام در انتخابات" دانست و گفت: "نظارت شورای نگهبان در انتخابات، استصوابی و مؤثر است و این نظارت بخشی از همان حق الناس است و باید آن را رعایت و حفظ کرد."

آقای خامنه‌ای توضیح داد که اگر به علت "برخی کوتاهی‌ها، افراد بی‌صلاحیت به عنوان نامزد وارد عرصه انتخابات شدند"، شورای نگهبان جلوی آنها را خواهد گرفت و این "حق قانونی، منطقی و عقلی شورا" است.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران روز ۲۸ مرداد ماه تاکید کرده بود که شورای نگهبان تنها نقش نظارتی در انتخابات مجلس شورای اسلامی دارد و "ناظر است نه مجری". این سخنان با واکنش مقامات و چهره‌های سیاسی از روسای قوه‌قضائیه و خبرگان گرفته تا فرمانده سپاه پاسداران مواجه شد و از موضع آقای روحانی انتقاد کردند.

در زمینه های دیگر با آمریکا مذاکره‌ نمی‌کنیم

رهبر جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع توافق اتمی و مذاکره با آمریکا پرداخت و تاکید کرد که "ما فقط در قضیه هسته ای آن هم به دلایل مشخص و اعلام شده اجازه مذاکره دادیم که بحمدالله مذاکره‌کنندگان نیز در این عرصه خوب ظاهر شدند اما در زمینه های دیگر با امریکا مذاکره‌ای نمی‌کنیم."

آیت‌الله خامنه‌ای همچنین عنوان کرد که آمریکایی‌ها با نوعی تقسیم وظایف، "با ایران دوگانه رفتار می کنند؛ برخی لبخند می زنند و برخی در حال تهیه مصوبه علیه ایران هستند".

وی ضمن تاکید بر درستی دادن لقب "َشیطان بزرگ" به آمریکا از سوی آیت‌الله خمینی، هشدار داد: " شیطانی را که ملت از در بیرون کردند در صدد است از پنجره برگردد و ما نباید اجازه این کار را بدهیم."

آقای خامنه‌ای همچنین با بیان این که "برخی صهیونیست‌ها گفته‌اند با توجه به نتایج مذاکرات هسته ای، ۲۵ سال از دغدغه ایران آسوده شده‌ایم" خطاب به آنها گفت: "شما ۲۵ سال آینده را، اصولا نخواهید دید و به فضل الهی، چیزی به نام رژیم صهیونیستی در منطقه وجود نخواهد داشت."

XS
SM
MD
LG