لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۵

آیت الله یزدی: نظارت شورای نگهبان بر انتخابات استصوابی است


انتقادات محمد یزدی، در حضور حسن روحانی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:00 0:00
دانلود

رئیس مجلس خبرگان رهبری با انتقاد تلویحی از سخنان حسن روحانی، نظارت شورای نگهبان در انتخابات را استصوابی دانست.

آیت الله محمد یزدی، رئیس مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی که روز سه‌شنبه دهم شهریور در هجدهمین اجلاس این مجلس سخن می‌گفت، با اشاره به دو انتخابات پیش روی گفت: "امسال دو انتخابات در پیش داریم و با هیچ‌کس هیچ تعارفی نداریم. وزارت کشور، مجری انتخابات و شورای نگهبان، ناظر انتخابات است و نظارتش هم استصوابی است نه تماشایی."

آقای یزدی در شورای نگهبان نیز عضویت دارد.

سخنان او اشاره به گفته‌های هفته پیش حسن روحانی داشت که وظیفه دولت را در انتخابات اجرا و وظیفه شورای نگهبان را نظارت دانسته و گفته بود شورای نگهبان نمی‌تواند در اجرا دخالت کند. این اظهارات رئیس جمهوری ایران همان موقع انتقاد محافظه کاران و برخی مقامات، از جمله فرمانده سپاه پاسداران و رئیس قوه قضائیه را در پی داشت.

در روزی که حسن روحانی نیز در مجلس خبرگان حاضر بود، آیت الله یزدی رئیس این مجلس یک بار دیگر در سخنان خود به مخالفت با گفته‌های پیشین رئیس جمهوری ایران پرداخت. آقای یزدی گفت که مجلس باید توافق هسته‌ای را بررسی کند.

او گفت: "برجام چون تعهد دارد اصل قانون اساسی شامل آن می‌شود و این شبهه که چون امضا نشده نباید در مجلس مطرح شود، نباید به وجود بیاید."

آقای روحانی پیشتر گفته بود که در توافق هسته‌ای چیزی امضا نشده که به تصویب مجلس برسد و تصویب برجام در مجلس اقدامات داوطلبانه ایران را به تعهد قانونی تبدیل می‌کند.

بخش دیگری از سخنان رئیس مجلس خبرگان رهبری نیز به سیاست ایران در قبال آمریکا اختصاص داشت. آیت الله محمد یزدی، ضمن انتقاد از آمریکا هشدار داد که سیاست خارجی ایران در قبال آمریکا تغییر نخواهد کرد.

او تاکید کرد: "باید ما مراقب باشیم این برنامه سیاست خارجی ما را تغییر ندهد. جمهوری اسلامی ایران، آمریکا را اولین دشمن خود می‌داند."

اظهارات این مقام عالی مجلس خبرگان که باید ناظر بر عملکرد رهبر جمهوری اسلامی باشد، تحت تاثیر اوست. دو هفته پیش، آیت الله علی خامنه‌ای گفته بود راه نفوذ آمریکا را پس از توافق جامع می‌بندیم.

مجلس خبرگان وظیفه نظارت بر عملکرد رهبر و عزل و نصب احتمالی او را دارد. منتقدان این می‌گویند مجلس خبرگان هرگز به این وظایف عمل نکرده است. همین هفته آیت الله علی‌محمد دستغیب، عضو این مجلس و از روحانیون منتقد، انتقاد کرده که چرا خبرگان به وظیفه خود عمل نمی‌کند.

علی مطهری نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه ای سرگشاده به رئیس مجلس خبرگان، از او خواسته به مساله بازداشت خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی رسیدگی کند. این دو چهره منتقد حکومت با موافقت آیت الله خامنه‌ای، حدود پنج سال است که در بازداشت خانگی به سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG