لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۳

برنامه صفحه آخر؛ از فساد مالی مهدی جهانگیری تا ساخت بناهای بی‌کیفیت پس از زلزله در بم


screenshot of Last Page program, تصویری از برنامه صفحه آخر
screenshot of Last Page program, تصویری از برنامه صفحه آخر

برنامه صفحه آخر جمعه ۲۴ آذر به تخلفات و سوء مدیریت ها در جریان بازسازی بم پس از زلزله و در ادامه ساخت مسکن مهر اختصاص داشت.

در بخشی از برنامه، واهیک شاهینیان، فعال اقتصادی که شاهد روند بازسازی بم پس از زلزله و ساخت واحدهای اسکان موقت بود، به مشکلات ساخت و ساز در آن سال اشاره کرد و گفت که به دلیل نبود مصالح مرغوب و قطعات ساختمانی پیش ساخته تصمیم گرفت با همکاران خود از تجربه شرکت‌های اروپایی در این زمینه استفاده کند.

او گفت که اواخر دولت خاتمی به همراه همکارانش موفق شد دو شرکت بلژیکی موفق در ساخت سازه‌های پیش ساخته ساختمان را ترغیب به حضور در ایران کند. اسکلت های ساخته شده توسط این شرکت‌ها سبک و پیش ساخته و بسیار ایمن بودند در حالیکه در آن موقع بناهای ساخته شده برای اسکان موقت بسیار بی‌کیفیت بودند.

او و همکارانش در ادامه برای معرفی این سازه‌ها همایش برگزار کرده و در نمایشگاه شرکت کردند اما دستگاه‌های دولتی توجهی به این سازه‌ها نکردند. آقای شاهینیان توضیح داد که در اوایل دولت احمدی‌نژاد موفق شد در مورد این سازه‌ها با آقای نیکزاد، استاندار اردبیل در جلسه ای صحبت کند. آن جلسه به طور کامل ضبط و فیلمبرداری شد اما پس از جلسه خبری از استانداری اردبیل نشد. به گفته او آقای نیکزاد که بعدا وزیر مسکن شد و مسئول ساخت مسکن مهر از چنین جلساتی برای منافع خود در رسیدن به مقام استفاده کرده بود.

ضمن اینکه کیفیت پایین خانه‌های مسکن مهر در چند زلزله اخیر موجب خسارات بسیار به صاحبان آنها شد.

در بخش دیگری از برنامه به فساد در دستگاه اداری استان کرمان اشاره شد و نقش مهدی جهانگیری، برادر بازداشت شده معاون اول رئیس جمهوری در آن.

به گفته آقای شاهینیان، مهدی جهانگیری و مهدی سیاووشی کرد، از مدیران استانی کرمان، نقش کارچاق‌کن را در استانداری کرمان ایفا می کردند.

یک نمونه از اقدامات مهدی جهانگیری که در این بخش به آن اشاره شد، بستن قرارداد ساخت دو هزار و ۵۰۰ واحد اسکان موقت با حمید گنج علیخانی بود که در ادامه به سه هزار و ۵۰۰ واحد تبدیل شد.

آقای گنج علیخانی آن موقع که هر دلار حدود هزار تومان بود، پنج میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای ساخت واحدهای اسکان موقت دریافت کرد؛ یعنی پنج میلیون و دویست هزار دلار. او حدود یک پنجم قرارداد خود را به مهدی جهانگیری داد.

نکته جالب اینجاست که حمید گنج علیخانی که چنین پروژه مهمی به او محول شد یک فروشگاه موکت فروشی در کرمان داشت. او سال ۹۱ عضو هیات ژیمناستیک استان کرمان شد و در دوره روحانی هم به واسطه رابطه خوب با مهدی جهانگیری، برادر اسحاق جهانگیری، رئیس هیات ژمناستیک استان کرمان شد و مشاور فدراسیون ژیمناستیک.

او همچنین در یک پروژه مسکونی تفریحی به نام «هفت باغ» از سوی مهدی سیاووشی کرد، یکی از کارچاق‌کن‌های دولتی در کرمان، مسئول تفکیک زمین و فروش آن برای ویلاسازی شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG