لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۶

اعتراضات کارگری در ایران؛ کارگران هفت تپه دوباره اعتصاب کردند


تصویری از اعتصاب کارگران شرکت هفت تپه در روز یکشنبه ۱۸ آذرماه که سندیکای کاگران نیشکر هفت تپه منتشر کرده است
تصویری از اعتصاب کارگران شرکت هفت تپه در روز یکشنبه ۱۸ آذرماه که سندیکای کاگران نیشکر هفت تپه منتشر کرده است

در ادامه تجمع‌های اعتراضی کاگران، اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه روز یکشنبه ۱۸ آذرماه بعد از چند روز توقف، دوباره از سر گرفته شد.

سندیکای کارگران هفت تپه اعلام کرد که دور جدیدی از اعتصاب کارگران شرکت هفت تپه از روز یکشنبه ۱۸ آذرماه آغاز شده است.

پیش از این گزارش شده بود که اعتصاب کارگران هفت تپه با این خبر که قرار است «اسماعیل بخشی» کارگر و سپیده قلیان فعال مدنی در روز شنبه آزاد شوند، برای چند روز متوقف شده بود اما کارگران نیشکر هفت تپه اعلام کردند که از روز یکشنبه بار دیگر دست از کار کشیدند.

کانال تلگرامی مستقل کارگران شرکت هفت تپه نوشت: «ما کارگر هفت تپه ایم. ما را به بازی نگیرید. امروز زنگ شروع اعتصاب را زدیم که حساب کار دستتان بیاید. اسماعیل و آقای نجاتی و خانم قلیان را آزاد کنید. با این حال بعد از آن باز هم اعتصاب ادامه دارد!»

گفته شده است که خبر آزادی اسماعیل بخشی در روز شنبه برای آرام کردن اعتراضات این کارگران اعلام شده بود اما در ادامه اعتراضات کارگری، کارگران گروه ملی فولاد اهواز در سی‌امین روز متوالی دست به تجمعات اعتراضی زدند.

خبرگزاری ایلنا گزارش داد که این اعتراضات در شرایطی که مواد اولیه به این شرکت وارد شده، ادامه دارد و کارگران معتقدند که «در گذشته نیز مقدار‌ محدودی شمش یا اسلب برای شکستن تجمعات و اعتراضات صنفی وارد شرکت کرده اند ولی مشکلات به قوت خود باقی مانده اند.»

معترضان که مقابل مراکز دولتی شهر اهواز تجمع کرده بودند، شعار «بازاری با غیرت حمایت حمایت»، «اهواز شده فلسطین مردم چرا نشستید» و «کارگر، دانشجو اتحاد اتحاد» سر دادند.

همچنین پیش از این کنفدراسیون بین المللی کارگران در کپنهاگ روز جمعه با صدور یک قطعنامه فوری، خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط کارگران زندانی و به رسمیت شناختن اتحادیه های کارگری و شوراهای کارگری مستقل به عنوان نمایندگان مشروع کارگران در ایران شد.

پیش از این نیز اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه و کارگران گروه ملی فولاد اهواز از سوی اصناف مختلف صنفی و جوامع بین المللی از جمله وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا مورد حمایت قرار گرفته بود.

دانشجویان نیز در هفته اخیر در تجمعاتی به بازداشت کاگران و معلمان اعتراض کردند. این اعتراضات که به بهانه بزرگداشت روز دانشجو در ایران شکل گرفته است، در شهرهای مختلف ایران همچنان ادامه دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG