لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۳

تجمعات اعتراضی کارگران گروه ملی فولاد اهواز و هفت تپه ادامه یافت؛ حضور یگان ویژه در اهواز


کارگران گروه ملی فولاد اهواز بار دیگر مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.
کارگران گروه ملی فولاد اهواز بار دیگر مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

اعتراضات کارگران گروه ملی فولاد اهواز در پانزدهمین روز در حالی ادامه یافت که گزارش‌ها حاکی از حضور یگان ویژه نیروی انتظامی ایران در محل برگزاری این تجمعات است.

کارگران گروه ملی فولاد اهواز روز شنبه سوم آذرماه برای پانزدهمین روز متوالی در نقاط مختلف شهر اهواز از جمله مقابل استانداری خوزستان و شعبه بانک ملی اهواز دست به تجمعات اعتراضی زدند.

این تجمعات در حالی است که ویدئوهای منتشر شده حاکی از حضور یگان های ویژه پلیس در این تجمعات است. برخی منابع نزدیک به کارگران نیز از برخورد خشونت آمیز نیروهای پلیس با کارگران خبر داده‌اند.

کارگران معترض در این تجمع‌ها شعار «می ایستیم می میریم،‌ حق‌مونو می گیریم» سر داده بودند. «دولت، مافیا پیوندتان مبارک» و «نصر من الله و فتح قریب مرگ بر این دولت مردم فریب» از دیگر شعارهای کارگران معترض فولاد اهواز بود.

​همچنین خبرگزاری ایلنا گزارش داد که « پس از تجمع کارگران گروه ملی مقابل استانداری و حرکت به سمت چهار راه نادری، یگان ویژه نیروی انتظامی اهواز از ادامه حرکت آنها به مرکز شهر جلوگیری کرده و به سمت پل سفید و سپس استانداری هدایت شدند.»

​کارگران فولاد اهواز که پیش از این چندین بار تجمعات صنفی برگزار کرده بودند به پرداخت نشدن چهار ماه حقوق خود و نبود مواد اولیه برای تولید اعتراض دارند و اعلام کردند که بخش های مختلف کارخانه، از جمله لوله سازی، به دلیل نبود مواد اولیه در آستانه تعطیلی قرار دارد. آن‌ها پیش از این حمایت خود را از کارگران معترض شرکت نیشکر هفت تپه اعلام کرده و خواستار آزادی کارگران زندانی شده بودند.

کارخانه ملی فولاد اهواز توسط گروه سرمایه‌گذاری امیرمنصور آریا راه اندازی شد، اما در پی اتهام فساد مالی علیه امیرمنصور آریا و برخی شرکایش، اداره این کارخانه با نظارت دستگاه قضایی به بخش خصوصی واگذار شد ولی بار دیگر مالکیت این مجموعه در اردیبهشت ماه امسال به بانک ملی بازگردانده شد.

ادامه تجمع اعتراضی کارگران هفت تپه

همچنین در کنار تجمعات کارگران گروه ملی فولاد اهواز، کارگران نیشکر هفت تپه نیز در بیستمین روز متوالی به اعتراضات خود در شوش ادامه دادند.

این کارگران، که مقابل فرمانداری شوش دست به تجمع زده بودند، خواهان سلب مالکیت این شرکت از بخش خصوصی و آزادی اسماعیل بخشی یکی از کارگران بازداشت شده شرکت نیشکر هفت‌تپه شدند.

اسماعیل بخشی به همراه «سپیده قلیان» فعال مدنی، در حالی همچنان در بازداشت به سر می برند که وزارت کار به خبرگزاری ایلنا اعلام کرده است پرونده اسماعیل بخشی «امنیتی‌» است و وزارت کار نمی‌تواند وارد این پرونده شود و کاری برای او انجام دهد.

همزمان با تشدید برخوردهای امنیتی و قضایی با کارگران معترض نیشکر هفت تپه، «هدر ناوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر دوشنبه ۲۹ آبان‌ ماه در توئیتی با هشتگ «کارگران هفت تپه» نوشت: «خامنه‌ای ادعا می‌کند که در جهان، مانند ایران دموکراسی واقعی وجود ندارد. یادآوری: در دموکراسی‌های واقعی کارگرانی را که برای حقوق و دستمزد خود به اعتراضات مسالمت آمیز دست می‌زنند دستگیر نمی‌کنند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG