لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۳

آگهی فروش کلیه کارگران سیرجانی برای تامین هزینه های زندگی


کارخانه مس چهار گنبد در هشتاد کیلومتری شمال شرق سیرجان واقع است
کارخانه مس چهار گنبد در هشتاد کیلومتری شمال شرق سیرجان واقع است

گروهی از کارگران مجتمع مس چهارگنبد با نصب بنری در مقابل این کارخانه اعلام کرده اند «به دلیل فقر مالی» آماده فروش کلیه خود هستند.

کارخانه مس چهار گنبد در هشتاد کیلومتری شمال شرق سیرجان واقع است. این کارخانه در سال ۱۳۸۲ تاسیس شده و با ۳۰۰ کارگر و به صورت خصوصی اداره می شود.

کارگران در این پرده نوشته اند حاضرند بخاطر فقر کلیه خودشان را بفروشند.
کارگران در این پرده نوشته اند حاضرند بخاطر فقر کلیه خودشان را بفروشند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، رمضان شهسواری رییس شورای اسلامی کار این مجتمع گفت: کارگران در دو ماه گذشته حقوق خود را دریافت نکرده اند و مزایای آنها مدتهاست که پرداخت نشده است.

آقای شهسواری افزود: شرایط شغلی کارگران این کارخانه در دو سال گذشته رو به افول بوده و تعدادی از کارگران به دلیل ناتوانی از پرداخت اجاره خانه و بدهکاری تصمیم گرفته اند کلیه خود را بفروشند.

با این حال حامد هادیان، رییس اداره کار شهرستان سیرجان، اقدام کارگران مجتمع مس چهار گنبد را « طنز» توصیف کرد و به ایلنا گفت موضوع فروش کلیه جدی نیست. هادیان گفته با این وجود، اداره کار بازرس به مجتمع فرستاده و نتیجه آن به زودی مشخص می شود.

اعتراض ها و تجمع های کارگری در سال های اخیر در بسیاری از کارخانه های ایران گزارش شده است. دلیل اغلب تجمع ها، خواسته های صنفی است. پرداخت نشدن حقوق، اخراج از کار، پرداخت نشدن حق بیمه بیکاری و عیدی و مزایا تنها بخشی از خواسته های صنفی کارگران است.

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، وعده داد که دولت مشکلات کارگران را فراموش نکرده است اما در دولت اول آقای روحانی تعطیلی کارخانه‌ها، اخراج کارگران، پرداخت نشدن حقوق و مزایا، شرایط نامناسب محیط کار و تبعیض میان کارگران قراردادی و کارگران رسمی، خصوصی‌سازی های بی ضابطه، افزایش نیافتن دستمزدها متناسب با میزان تورم، وعدم اجازه برگزاری تشکل‌های صنفی مستقل، ادامه یافت.

در سال های گذشته برخی از فعالان کارگری از جمله رضا شهابی به دلیل طرح خواسته های کارگران بازداشت و زندانی شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG