لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

تصاویر نماز اجباری کارگران در یک کارخانه در ایران خبرساز شد


برگزاری نماز اجباری در یک کارخانه در ایران و جریمه کارگران در صورت شرکت نکردن در نماز جماعت، خبرساز شده است.

کاربران شبکه‌های اجتماعی روز شنبه ۲۸ مرداد تصاویری از کارخانه چسب هل منتشر کردند که در آن کارگران به نماز جماعت ایستاده بودند و در کنار آنها بنرهایی نصب شده بود که حاکی از قوانین سرسخت مدیر کارخانه درباره رفتار کارکنان داشت.

یکی از این قوانین خواندن نماز را برای کارکنان اجباری کرده و سرپیچی از آن را مشمول جریمه ۱۲۰ هزار تومانی یا حتی اخراج عنوان کرده بود.

این قوانین انتقاد گسترده ای در شبکه‌های اجتماعی در پی داشت و بسیاری از کاربران رفتارهای مدیر کارخانه را با رئیس جمهوری کره شمالی یا موضوع داستان ۱۹۸۴ جورج اورول مقایسه کردند.

در پی این موج واکنشها، ستاد اقامه نماز جماعت اعلام کرد که مسئولان این ستاد با مدیر کارخانه برای لغو چنین دستوری در کارخانه تماس گرفتند و قرار بر لغو آن شد، حال آنکه بر اساس برخی گزارش‌ها مدیر کارخانه در واکنش به اینکه چندی پیش به خاطر نداشتن نمازخانه از سوی ستاد اقامه نماز جریمه شده بود، دستور نماز اجباری داده بود.

تصاویر دیگری نیز از جشن تولد رئیس کارخانه و حضور کارگران در آن منتشر شد که این اتفاق نیز از سوی کاربران اقدامی تحقیرآمیز نسبت به کارگران عنوان شد.

کاربران شبکه های اجتماعی نبود سندیکاهای کارگری را عامل فشار بر کارگران و اجرای خواسته‌های نامتعارف از سوی مدیران کارخانه‌هایی نظیر چسب هل دانستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG