لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۸

وکیل کارگران هفت تپه از صدور قرار منع تعقیب برای ۱۵ کارگر خبر داد


کارگران «نیشکر هفت تپه» در اعتراض به پرداخت نشدن بیش از سه ماه دستمزد معوقه خود از تاریخ ۵ آبان به مدت ۲۳ روز دست به اعتصاب زدند.
کارگران «نیشکر هفت تپه» در اعتراض به پرداخت نشدن بیش از سه ماه دستمزد معوقه خود از تاریخ ۵ آبان به مدت ۲۳ روز دست به اعتصاب زدند.

وکیل کارگران بازداشت شده شرکت نیشکر هفت تپه از تبرئه ۱۵ کارگر معترض از سوی دستگاه‌ قضایی جمهوری اسلامی خبر داد و در عین حال تصریح کرد که اتهامات انتسابی به چند کارگر از جمله اسماعیل بخشی و علی نجاتی همچنان پابرجا است.

فرزانه زیلابی به خبرگزاری ایرنا گفت، برای ۱۵ کارگر از سوی شعبه دوم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شوش قرار منع تعقیب صادر شده است.

اتهام این کارگران پیش از صدور این قرار، «اخلال در نظم عمومی از طریق تجمع غیرقانونی» اعلام شده بود.

این وکیل دادگستری همچنین گفت، تحقیقات در خصوص اتهام‌های انتسابی به نجاتی و چهار کارگر بازداشتی دیگر از جمله اسماعیل بخشی و سپیده قلیان فعال اجتماعی دادیاری دادسرای شهرستان شوش ادامه دارد.

در پی برگزاری تجمعات اعتراضی از سوی کارگران هفت تپه در آبان ماه امسال، نزدیک به ۲۰ کارگر دستگیر شدند که این کارگران، به جز اسماعیل بخشی، با وثیقه آزاد شدند.

پس از آن علی نجاتی کارگر بازنشسته و فعال حقوق کارگری در خانه‌اش از سوی دستگاه‌های امنیتی ایران بازداشت شد. سپیده قلیان، فعال مدنی، دیگر فرد بازداشت شده در حاشیه این اعتراضات بود که چندی پیش با وثیقه آزاد شد.

اسماعیل بخشی نماینده کارگران هفت تپه نیز بعد از ۲۵ روز بازداشت، در نهایت با وثیقه ۴۰۰ میلیونی آزاد شد.

اما علی نجاتی همچنین در بازداشت به سر می برد و با این که از شرایط سلامت مناسبی برخوردار نیست، با اتهام جدید «اخلال در نظم عمومی از طریق هدایت جریان اعتصابات و تجمعات شرکت نیشکر هفت تپه» و همچنین اتهام «تبلیغ علیه نظام» روبرو است.

کارگران «نیشکر هفت تپه» در اعتراض به پرداخت نشدن بیش از سه ماه دستمزد معوقه خود از تاریخ ۵ آبان دست به اعتصاب زدند و این اعتصاب ۲۳ روز متوالی ادامه داشت. معترضان معتقدند کارفرمای بخش خصوصی توان مدیریت کارخانه را ندارد و شورای کارگری می‌تواند بهتر از کارفرما مجتمع نیشکر هفت تپه را اداره کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG