لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۶

دو اتهام جدید برای علی نجاتی، کارگر بازنشسته هفت تپه


علی نجاتی از جمله فعالان کارگری است که پیش از این نیز بارها احضار یا بازداشت شده بود.

وکیل مدافع علی نجاتی، یکی از کارگران بازنشسته بازداشت شده در حاشیه تجمعات کارگران هفت تپه، از تفهیم دو اتهام جدید به موکلش خبر داد.

فرزانه زیلابی درباره آخرین وضعیت علی نجاتی کارگر بازنشسته که هشتم آذر ماه از سوی پلیس امنیت بازداشت شده است، روز سه شنبه به خبرگزاری ایرنا گفت که موکلش به منظور اجرای محکومیت قبلی با عنوان «تبلیغ علیه نظام» و اتهامات جدید مبنی بر ارتباط با «اعتصابات و تجمعات کارگران هفت تپه» دستگیر شده است.

نجاتی از جمله فعالان کارگری است که پیش از این نیز بارها احضار یا بازداشت شده بود. او شهریور ۱۳۹۴ نیز بازداشت و پس از گذشت بیش از یک ماه، با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

وکیل آقای نجاتی اعلام کرده است که اتهامات جدید انتسابی به موکلش یکی «اخلال در نظم عمومی از طریق هدایت جریان اعتصابات و تجمعات شرکت نیشکر هفت تپه» و دیگری اتهام «امنیتی» است، که به حسب اعلام موکل «تبلیغ علیه نظام» عنوان شده که در مرحله تحقیقات است. هر دو اتهام این کارگر زندانی در شعبه اول دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب قرار دارد.

در حالی که هنوز حکم اتهامات جدید این کارگر بازنشسته از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی صادر نشده و در شرایطی که او سابقه بیماری قلبی نیز دارد، آقای نجاتی پس از دستگیری جهت ثبت سابقه به زندان دزفول ارجاع داد شده و بعد به بازداشتگاه امنیتی اهواز منتقل شده است.

وکیل علی نجاتی گفته است او به دلیل بیماری و پس از انتقال به بیمارستان، ناگزیر در ۲۴ آذر ماه به بند امنیتی زندان دزفول منتقل شد، اما به موجب اظهار دادیار شعبه اول دادسرای شوش، همچنان قرار بازداشت موقت او پابرجاست و تاکنون تنها چند تماس تلفنی با خانواده‌اش داشته است.

این وکیل دادگستری تقاضای ارجاع موکلش به پزشکی قانونی جهت اعمال ماده ۵۰۲ آیین دادرسی کیفری را داشته، اما به گفته او «متاسفانه برخلاف قانون، با منوط کردن آن به پرونده امنیتی جدید، این موضوع تاکنون بدون اقدام باقی مانده است.»

اما ادامه بازداشت علی نجاتی در شرایطی است که جمهوری اسلامی از روز یکشنبه تاکنون دست به بازداشت گسترده کارگران معترض فولاد اهواز زده است. منابع کارگری آمار کارگران بازداشت شده را ۴۱ نفر اعلام کرده اند.

پیش از این جوامع بین الملل از تجمعات کارگری در ایران حمایت کرده بودند. در آخرین مورد رابرت پالادینو، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز دوشنبه در توئیتر از دستگیری کارگران فولاد در ایران به دلیل درخواست پرداخت حقوق خود ابراز تأسف کرد و گفت که رژیم حاکم بر ایران همواره حقوق مردم را نقض می‌کند.

سازمان ملل متحد نیز قطعنامه‌ای را به تصویب رسانده است که به نقض گسترده حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران اعتراض دارد. در این قطعنامه آمده است: «در یک سال گذشته سرکوب روزنامه‌نگاران، کاربران شبکه‌های اجتماعی، و معترضان در ایران افزایش پیدا کرده است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG