لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۳

ابراهیم رئیسی یک معاون وزیر در دولت احمدی‌نژاد را برای وزارت تعاون و کار به مجلس معرفی کرد


محمد هادی زاهدی وفا
محمد هادی زاهدی وفا

ابراهیم رئیسی ده روز قبل از پایان مهلت سه‌ماهه برای معرفی وزیر پیشنهادی «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» یک معاون وزیر در دولت احمدی‌نژاد را برای کسب رای اعتماد به مجلس معرفی کرد.

هنوز مجلس شورای اسلامی دریافت نامه معرفی وزیر پیشنهادی جدید را تائید نکرده اما خبرگزاری دولت می‌گوید رئیسی نامه معرفی «محمدهادی زاهدی‌وفا» به عنوان «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» را به مجلس داده است.

در صورت دریافت معرفی‌نامه او از سوی مجلس، باید نمایندگان به او رای اعتماد دهند که پیش‌بینی می‌شود با توجه به همسو بودن مجلس و دولت، زاهدی‌وفا کار سختی برای کسب رای اعتماد نداشته باشد.

حجت‌الله عبدالملکی وزیر کار دولت رئیسی بود که ۲۴ خرداد ماه استعفا کرد. آقای زاهدی‌وفا متولد ۱۳۴۲ است و پس از استعفای عبدالملکی به عنوان سرپرست وزارت کار منصوب شد. او یکی دیگر از فارغ التحصیلان دانشگاه امام صادق تهران است. خیلی از مقامات دولت رئیسی از فارغ التحصیلان این دانشگاه هستند.

زاهدی‌وفا قبل از سرپرستی وزارت کار، به عنوان معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی محمد مخبر، معاون اول دولت رئیسی کار می‌کرد. نام او حتی شهریور سال گذشته به عنوان یکی از گزینه‌های رئیسی برای وزارت اقتصاد مطرح شد اما در نهایت رئیسی احسان خاندوزی را به مجلس معرفی کرد.

عمده سابقه مدیریتی زاهدی‌وفا مربوط به دولت محمود احمدی‌نژاد است. در دولت دوم احمدی‌نژاد، زاهدی‌وفا معاون اقتصادی وزیر اقتصاد و همچنین عضو شورای عالی دفاع و شورای عالی تأمین اجتماعی بود.

یکسال بعد از روی کار آمدن دولت رئیسی وضعیت اشتغال و کار در کشور بحرانی تر شده است. کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی در یکسال اخیر صدها تجمع و اعتصاب در کشور داشته‌اند.

پیش از این عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده بود که سازمان تأمین اجتماعی ۴۸ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد. همان زمان دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران پیش‌بینی کرد در سال جاری رقم کسری بودجه چندین برابر شود.

عبدالملکی به عنوان وزیر کار از افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان و همچنین کاهش یک‌جانبه ۱۰۰ هزار تومان از حق مسکن کارگران شاغل و بازنشسته از سوی دولت، حمایت کرد. این اقدام او انتقادات زیادی را به همراه داشت.

او پیش از کار در دولت نیز مدعی شده بود که «با یک میلیون تومان هم می‌شود شغل ایجاد کرد و اکنون با وجود گذشت چند سال و گرانی مواد اولیه هنوز هم می‌توان با یک میلیون تومان شغلی را ایجاد کرد.» او همچنین در یک برنامه تلویزیونی هم مدعی شده بود که چند جوان ایرانی موفق شده‌اند یک «لامبورگینی ایرانی» تولید کنند.

پیش از این کارشناسان بارها نسبت به انتخاب افراد کم‌تجربه و فاقد دانش و تجربه کافی در کابینه ابراهیم رئیسی هشدار داده بودند.

XS
SM
MD
LG