لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۶

کشته شدن یک کولبر در مناطق مرزی بانه


گروهی از کولبران (آرشیو)
گروهی از کولبران (آرشیو)

شبکه حقوق بشر کردستان از کشته و زخمی‌شدن دو کولبر دیگر توسط نیروهای مرزبانی در شهرستان بانه خبر داد.

بر اساس این گزارش٬ ماموران مرزبانی روز یکشنبه ۲۰ شهریور به سوی گروهی از کولبران در منطقه مرزی «هنگه‌ژال» تیراندازی کردند که در پی آن یک کولبر ۴۰ ساله به نام رزگار محمدزاده کشته شد.

رزگار محمدزاده، اهل روستایی در سقز و پدر دو کودک، بود. یک کولبر دیگر به نام سعدی کریمی نیز با گلوله ماموران مرزبانی زخمی شده است.

حدود ۱۰ روز پیش نیز یک کولبر ۲۳ ساله اهل سردشت به نام صالح رشیدزاده با گلوله ماموران انتظامی کشته شد.

همزمان وب‌سایت «کولبرنیوز» نیز از ضرب و شتم دو کولبر دیگر توسط ماموران نیروی انتظامی در بانه و مصدومیت آنان خبر داده است.

این دو کولبرِ اهل سردشت محمد قهرمانی و سیامک شاکری معرفی شده‌اند.

شبکه حقوق بشر کردستان کشتار کولبران را «سیستماتیک» خوانده و می‌گوید تنها طی دو ماه گذشته در مناطق مرزی شهرستان بانه دست‌کم هشت کولبر در پی تیراندازی نیروهای مرزبانی کشته و ۲۲ کولبر دیگر زخمی شده‌اند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، در جدیدترین گزارش خود از کشتار کولبران در مناطق مرزی ایران به‌ شدت انتقاد کرده و آن را زیر عنوان «محرومیت خودسرانه از حق زندگی» قرار داده است.

کولبر به افرادی گفته می‌شود که به دلیل بیکاری و فقر با حمل بارهایی سنگین بر دوش خود مسیرهایی پرخطر را طی می‌کنند تا بتوانند درآمدی به دست آورند.

آمار بیکاری در استان‌های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی که مناطق عمدتا کُردنشین ایران محسوب می‌شوند، بالا است و در این شرایط شماری از شهروندان این مناطق برای کسب درآمد ناچار به کولبری می‌شوند.

XS
SM
MD
LG