لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۸

یک کولبر دیگر در مناطق مرزی بانه کشته شد


گروهی از کولبران. آرشیو
گروهی از کولبران. آرشیو

شبکه حقوق بشر کردستان روز شنبه پنجم شهریورماه از کشته‌شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی ماموران مرزبانی در منطقه مرزی «برویشکانی» شهرستان بانه خبر داد.

فرد کشته‌شده ریبوار رشیدی ۳۴ ساله ساکن شهرستان بانه معرفی شده که پدر یک کودک سه ساله بوده است و بر اساس این گزارش، فرزند دوم او نیز یک ماه دیگر متولد می‌شود.

شبکه حقوق بشر کردستان به نقل از یکی از دوستان ریبوار رشیدی نوشته است که ساعت یک بامداد جمعه چند کولبر در حین بازگشت از مرز بدون اخطار قبلی و از فاصله نزدیک از سوی ماموران پاسگاه مرزی «حجره» هدف تیراندازی قرار گرفتند که در این تیراندازی ریبوار رشیدی کشته شد.

بر اساس این گزارش، ریبوار رشیدی سال‌ها مشغول لوله‌کشی بود، اما از چهار سال پیش بیکار شده و به کولبری روی آورده بود.

یک هفته پیش نیز یک کولبر دیگر به نام رحیم محمدی ۳۷ ساله و پدر دو کودک، با گلوله ماموران مرزبانی در منطقه مرزی شهرستان بانه کشته شد.

شبکه حقوق بشر کردستان کشتار کولبران را «سیستماتیک» خوانده و می‌گوید تنها طی یک ماه گذشته در مناطق مرزی شهرستان بانه دست‌کم پنج کولبر در پی تیراندازی نیروهای مرزبانی کشته و ۱۲ کولبر دیگر زخمی شده‌اند.

جاوید رحمان٬ گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، در جدیدترین گزارش خود از کشتار کولبران در مناطق مرزی ایران به‌ شدت انتقاد کرده و آن را زیر عنوان «محرومیت خودسرانه از حق زندگی» قرار داده است.

کولبر (باربر) به افرادی گفته می‌شود که به دلیل بیکاری و فقر با حمل بارهایی سنگین بر دوش خود مسیرهایی پرخطر را طی می‌کنند تا بتوانند درآمدی به دست آورند.

به جز تیراندازی مامورین مرزبانی نیروی انتظامی، خطرات دیگری مانند سقوط از ارتفاع، سرمازدگی، تصادفات و انفجار مین نیز جان‌ این افراد را تهدید می‌کند.

آمار بیکاری در استان‌های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی که مناطق عمدتا کُردنشین ایران محسوب می‌شوند بالا است و سرمایه‌گذاری کافی برای اشتغال‌زایی در این استان‌ها صورت نگرفته است؛ در این شرایط شماری از شهروندان این مناطق برای کسب درآمد ناچار به کولبری می‌شوند.

XS
SM
MD
LG