لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۵

ادامه شلیک مستقیم به کولبران؛ یک کولبر کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند


Kurdish Kolbar کولبران کرد
Kurdish Kolbar کولبران کرد

شبکه حقوق بشر کردستان روز جمعه ۱۱ شهریورماه از کشته‌شدن یک کولبر و زخمی‌شدن دو کولبر دیگر با تیراندازی نیروهای مرزبانی در استان کردستان خبر داد.

بر اساس این گزارش، گروهی از کولبران روز نهم شهریور در منطقه مرزی «مروی» شهرستان بانه هدف تیراندازی ماموران حکومتی قرار گرفتند که در نتیجه آن یک کولبر ۲۳ ساله اهل سردشت به نام صالح رشیدزاده کشته شد.

برادر او، محمد رشیدزاده، نیز پیشتر در سال ۱۳۸۹ در منطقه مرزی سردشت توسط ماموران مرزبانی کشته شده بود.

کریم رسولی، ۴۰ ساله و اهل بانه و رضا حسنی، ۳۰ ساله و اهل سقز دو کولبر دیگری هستند که روز پنجشنبه ۱۰ شهریور با شلیک گلوله ماموران مرزبانی زخمی شده‌اند.

شبکه حقوق بشر کردستان کشتار کولبران را «سیستماتیک» خوانده و می‌گوید تنها طی یک ماه و نیم گذشته در مناطق مرزی شهرستان بانه دست‌کم هفت کولبر در پی تیراندازی نیروهای مرزبانی کشته و ۱۲ کولبر دیگر زخمی شده‌اند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، در جدیدترین گزارش خود از کشتار کولبران در مناطق مرزی ایران به‌ شدت انتقاد کرده و آن را زیر عنوان «محرومیت خودسرانه از حق زندگی» قرار داده است.

«کولبر»ها شهروندانی هستند که به دلیل بیکاری و فقر با حمل بارهایی سنگین بر دوش خود مسیرهایی پرخطر در مرز را طی می‌کنند تا بتوانند درآمدی به دست آورند.

به جز تیراندازی مامورین مرزبانی نیروی انتظامی، خطرات دیگری مانند سقوط از ارتفاع، سرمازدگی، تصادفات و انفجار مین نیز جان‌ این افراد را تهدید می‌کند.

آمار بیکاری در استان‌های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی که مناطق عمدتا کُردنشین ایران محسوب می‌شوند، بالا است و سرمایه‌گذاری کافی برای اشتغال‌زایی در این استان‌ها صورت نگرفته است. در این شرایط شماری از شهروندان این مناطق برای کسب درآمد ناچار به کولبری می‌شوند.

XS
SM
MD
LG