لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۰

زهرا محمدی، مدرس زبان کردی، بازداشت و زندانی شد


زهرا محمدی، مدرس زبان کردی و فعال مدنی
زهرا محمدی، مدرس زبان کردی و فعال مدنی

زهرا محمدی، مدرس زبان کردی و مسئول انجمن فرهنگی-اجتماعی نوژین، روز شنبه ١٩ دی‌ماه پس از احضار به دایره اجرای احکام زندان سنندج بازداشت و برای اجرای حکم پنج سال زندان به بند زنان زندان سنندج منتقل شد.

به گزارش سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو»، این فعال ٣٠ ساله کردستانی، در تیر ١٣٩٩ به اتهام «تشکیل گروه علیه امنیت ملی» توسط شعبه یکم دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی به ١٠ سال حبس تعزیری متهم شده بود که در مهر همان سال این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر به پنج سال کاهش یافت.

به گزارش هه‌نگاو، فرجام‌خواهی وکلای خانم محمدی در نهایت از سوی دیوان عالی کشور رد شد و رئیس کل دادگستری کردستان با اعمال ماده ۴۷۷ در این پرونده مخالفت نمود.

گزارش هه‌نگاو می‌افزاید که زهرا محمدی طی ١٢ سال گذشته، در شهر سنندج و روستاهای اطراف به صورت داوطلبانه مشغول تدریس زبان کردی بوده است. او از موسسان انجمن فرهنگی اجتماعی نوژین نیز هست که در زمینه امور مدنی و عام‌المنفعه در شهرهای کردنشین ایران فعال است.

در بخش مربوط به ایران آخرین گزارش سالانه وزارت خارجه ایالات متحده درباره وضعیت حقوق بشر در جهان که اردیبهشت سال جاری منتشر شد، به «هدف قرار دادن بیش از تناسب» اقلیت‌های قومی و مواردی از قبیل «دستگیری خودسرانه» و «بازداشت طولانی‌مدت» آنها اشاره شده است.

XS
SM
MD
LG