لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۸

گروهی از فعالان مدنی سنندج در حمایت از زهرا محمدی تجمع کردند


زهرا محمدی، فعال مدنی در ایران
زهرا محمدی، فعال مدنی در ایران

فعالان مدنی سنندج، در حمایت از زهرا محمدی، فعال مدنی و عضو انجمن فرهنگی اجتماعی «نوژین» در مقابل دادگستری این شهر دست به تجمع زدند.

این فعالان مدنی و اعضای انجمن «نوژین» طی روزهای گذشته و هم‌زمان با روز جهانی زبان مادری، برای محکوم کردن حکم ۵ سال زندان برای زهرا محمدی، مدرسی زبان کُردی، مقابل دادگستری شهر سنندج تجمع کردند.

بر اساس ویدئو منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی،‌ در این تجمع که به صورت مسالمت‌آمیز برگزار شده است، تجمع کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی به زبان کُردی، به صدور حکم زندان برای این فعال مدنی و ممنوعیت آموزش به زبان مادری تجمع کردند.

تجمع برای حمایت از زهرا محمدی عضو انجمن فرهنگی نوژین در شهر سنندج
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:57 0:00

این فعال مدنی اهل دهگلان، که مدت ده سال در سنندج و روستاهای اطراف آن شهر مشغول به تدریس زبان کردی بود، روز پنج‌شنبە ٢ خرداد سال ۹۸ در یورش نیروهای ادارە اطلاعات سنندج به منزل شخصی وی به همراه دو عضو دیگر انجمن نوژین بازداشت و آذر ماه همان سال با سپردن وثیقه ۷۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

زهرا محمدی، تیر ماه سال جاری توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی، به اتهام «تشکیل دسته و گروه به قصد برهم زدن امنیت ملی» به ۱۰ سال زندان محکوم و نهایتا این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان کردستان به ۵ سال زندان کاهش یافته است.

مایا محمدی، خواهر زهرا محمدی، پیشتر به صدای آمریکا گفته بود،‌ این عضو انجمن فرهنگی اجتماعی «نوژین» به دلیل تدریس زبان کردی به کودکان به زندان محکوم شده است. انجمن نوژین یکی از انجمن‌های فرهنگی و اجتماعی استان کردستان است کە از سال ۱۳۹۲ آغاز به کار کرده است و در چندین شهر این استان از جملە سنندج، کامیاران، دهگلان، سقز، و بانە فعالیت دارد.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG