لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۳

محکومیت زهرا محمدی فعال مدنی به ۱۰ سال زندان؛ تاوان « تدریس زبان کردی» به کودکان


زهرا محمدی، فعال مدنی زندانی در ایران
زهرا محمدی، فعال مدنی زندانی در ایران

خواهر زهرا محمدی، فعال مدنی و عضو انجمن فرهنگی اجتماعی «نوژین»، می‌گوید که او به خاطر تدریس زبان کردی به کودکان، با حکم ۱۰ سال زندان مواجه شده است.

مایا محمدی، خواهر زهرا محمدی فعال مدنی در ایران، در گفتگو با صدای آمریکا اعلام کرد که حکم ۱۰ سال زندان به اتهام «تشکیل دسته و گروه به قصد برهم زدن امنیت ملی»، که توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی صادر شد، در روز سه‌شنبه ۲۴ تیر ماه به وکیل پرونده ابلاغ شد؛ حکمی که به گفته وی، برای وکیل و این فعال مدنی «باورنکردنی و شوکه‌کننده» بوده است.

خانم محمدی با ناعادلانه خواندن این حکم، مصداق اتهام وارد شده به زهرا محمدی را ۱۰ سال تدریس زبان کردی به کودکان در انجمن فرهنگی اجتماعی «نوژین» اعلام کرد و گفت، این حکم در حالی صادر شده است که بر اساس اصل ۱۵ قانون اساسی ایران مبنی بر آزاد بودن تدریس ادبیات زبان مادری، این فعال مدنی جرمی مرتکب نشده و سیستم قضایی ایران با پرونده او سلیقه‌ای و مغرضانه برخورد کرده است.

خواهر زهرا محمدی به صدای آمریکا گفت،‌ گویا از نظر جمهوری اسلامی تدریس زبان مادری به بچه‌های کرد اقدام علیه امنیت ملی و بچه‌های کُرد، دسته‌هایی هستند که [مسئولان] می‌ترسند آنها امنیت نظام را به خطر بیاندازند.

وی همچنین گفت، وکیل پرونده در حالی با این حکم روبرو شده است که با توجه به محتویات پرونده و ارائه نشدن هیچگونه مدرکی از سوی ادارە اطلاعات سنندج و نیروهای امنیتی دال بر متهم و گناهکار بودن این فعال مدنی، تنها تبرئه شدن او، و نه محکوم شدن او به ۱۰ سال زندان، را پیش‌بینی می‌کرده است.‌ وی می‌گوید از سوی دیگر، قرار بود وکیل خانم محمدی به ۶ ماه بازداشت غیر قانونی وی بدون هیچ جرم و گناهی، در دادگاه اعتراض کند که با این حکم روبرو شده است.

زهرا محمدی، فعال مدنی اهل دهگلان، که مدت ده سال در سنندج و روستاهای اطراف آن شهر مشغول به تدریس زبان کردی بوده است، روز پنج‌شنبە ٢ خرداد سال ۹۸ در یورش نیروهای ادارە اطلاعات سنندج به منزل شخصی وی به همراه دو عضو دیگر انجمن نوژین بازداشت و آذر ماه همان سال با سپردن وثیقه ۷۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

انجمن نوژین یکی از انجمن‌های فرهنگی و اجتماعی استان کردستان است کە از سال ۱۳۹۲ آغاز به کار کرده است و در چندین شهر این استان از جملە سنندج، کامیاران، دهگلان، سقز، و بانە فعالیت دارد.

خانم محمدی با اشاره به این که در طول تاریخ احکام ناعادلانه بیشماری توسط نهادهای مختلف جمهوری اسلامی صادر شده است به صدای آمریکا گفت: «در حال حاضر خواستار برقراری عدالت و حقیقت از سوی مقامات ایران نسبت به پرونده هستیم؛ عدالتی که معمولاً اجرا نمی‌شود. ما از تمام نهادها و ارگان‌های حقوق بشری درخواست می‌کنیم که در برابر این حکم ناعادلانه هرگز سکوت نکنند.»

وی همچنین یادآور شد که زهرا محمدی که خود نیز به این حکم بی اساس معترض است در اولین فرصت، از طریق وکیل مدافع خود، به حکم صادرشده اعتراض خواهد کرد.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG