لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۶

اعتراض رفسنجانی به رد صلاحیت حسن خمینی: شما صلاحیت‌تان را از کجا آورده‌اید؟


هاشمی رفسنجانی حسن خمینی را شبیه‌ترین فرد به پدربزرگش، آیت‌الله خمینی توصیف کرد - عکس از آرشیو
هاشمی رفسنجانی حسن خمینی را شبیه‌ترین فرد به پدربزرگش، آیت‌الله خمینی توصیف کرد - عکس از آرشیو

اکبر هاشمی رفسنجانی در اعتراض به رد صلاحیت سید حسن خمینی برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس خبرگان، آن را "هدیه بدی به بیت امام" دانست و گفت: "ان‌شاءالله خدا از تقصیرتان بگذرد و شما را ببخشد."

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که در مراسم سالگرد ورود آیت‌الله خمینی به ایران در سال ۱۳۵۷ سخنرانی می‌کرد، حسن خمینی را شبیه‌ترین فرد به پدربزرگش، آیت‌الله خمینی توصیف کرد و از تایید نشدن صلاحیت چنین فردی ابراز تعجب کرد.

او گفت: "شماها خودتان صلاحیت خودتان را از کجا آورده‌اید؟ چه کسی به شما صلاحیت داده است، چه کسی به شما اجازه قضاوت داده است، چه کسی به شما اختیارات، اسلحه، تریبون، تریبون نماز جمعه و صدا و سیما داده است؟ اگر امام نبود، اگر آن نهضت نبود، اگر آن اراده مردمی نبود شماها هم نبودید."

آقای رفسنجانی با بیان این که "همه ما به امام و بیت امام بدهکار هستیم" عنوان کرد که "بدهکارها" هدیه خوبی به "بیت امام" ندادند.

به گفته اکبر هاشمی رفسنجانی، افکار عمومی نسبت به مسئولان کمتر اشتباه می‌کنند و اگر هم اشتباهی بکند سریعا اصلاح خواهند کرد "ولی اگر ما بخواهیم شرایطی را تحمیل کنیم وضعیت به گونه‌ای دیگر پیش خواهد رفت."

او از "تفرقه‌"ای نام برد که در ۱۰-۱۲ سال اخیر ایجاد شده و "روحانیونی که در انقلاب دستی بر آتش نداشتند"، در آن سهیم‌اند و شرایطی را به وجود آورده‌اند که کار به اختلافات واقعی کشیده شده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز حضور ۱۲هزار داوطلب برای انتخابات مجلس شورای اسلامی را نادرست دانست اما تاکید کرد که "ما در انتخابات بندهای بی‌خودی جلوی مردم می‌بندیم".

سخنان این مقام ارشد جمهوری اسلامی ایران توسط رادیو و تلویزیون حکومتی ایران پوشش داده نشد.

در روزهای گذشته "عدم احراز صلاحیت" سید حسن خمینی، باعث بروز مناقشه بسیار در فضای سیاسی ایران شده است.

نوه بنیان‌گذار جمهوری اسلامی نیز در واکنش به این اقدام هیات‌های نظارت شورای نگهبان عنوان کرده که اگرچه به تغییر نتیجه امیدوار نیست اما به "عدم احراز صلاحیت" خود اعتراض خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG