لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۸

خامنه‌ای: برخی جریان‌ها در مرزبندی با آمریکا "غفلت" کرده‌اند


رهبر جمهوری اسلامی آمریکا را "دشمن" نامید و خواستار حفظ "خطوط فاصل" و "مرزبندی" با دشمن شد.
رهبر جمهوری اسلامی آمریکا را "دشمن" نامید و خواستار حفظ "خطوط فاصل" و "مرزبندی" با دشمن شد.

رهبر جمهوری اسلامی با تاکید بر این که آمریکا "دشمن" ایران است، گفت اگر هر فرد و جریانی به آمریکا اعتماد کند، خطای بزرگی مرتکب شده و "سیلی" آن را خواهد خورد. او حتی اعتماد و همکاری "تاکتیکی" با آمریکا را رد کرد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی روز جمعه ۱۴ خرداد در مراسم سالگرد درگذشت آیت‌الله خمینی بر ادامه "راه امام انقلابی" تاکید کرد و پنج "شاخص" برای "انقلابی‌گری" درنظر گرفت.

او بخش قابل توجهی از سخنانش را به موضوع آمریکا اختصاص داد و خواستار حفظ "خطوط فاصل" و "مرزبندی" با دشمن شد. به گفته آقای خامنه‌ای برخی جریان‌های داخلی ایران بر اثر "غفلت" خطوط مرزی خود با دشمن را حفظ نکرده‌اند.

حسین علیزاده، دیپلمات پیشین جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با صدای آمریکا می‌گوید که حملات لفظی آیت‌الله خامنه‌ای به امریکا موضوع تازه‌ای نیست اما این اظهارات "تند و تیز" علیه امریکا و "جریانی" که به امریکا اعتماد می کند، اهمیت ویژه ای دارد.

به گفته این کارشناس مسائل سیاسی، آیت‌الله خامنه‌ای از شکسته شدن "تابوی مذاکره و ارتباط با امریکا" نگران است.

سخنان سال گذشته آیت‌الله خامنه‌ای و هشدار درباره "نفوذ" دشمن باعث دستگیری چند روزنامه‌نگار از سوی سپاه پاسداران شده بود.

رهبر جمهوری اسلامی همچنین معتقد است که دشمن می‌خواهد انقلابی‌گری را تندروی تعریف کند، بنابراین تقسیم بندی ایران به تندرو و میانه‌رو "خطا" است.

عموما در ادبیات سیاسی بین‌المللی از چهره‌هایی مانند حسن روحانی و جواد ظریف در مقابل افرادی مانند محمود احمدی‌نژاد با عنوان "میانه‌رو" یاد می‌شود.

آقای خامنه‌ای با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و آمریکا چند بار از اصطلاح "دبه کردن" به معنای زیر قول و قرار زدن برای توصیف رفتار آمریکا استفاده کرد و آمریکا را "بدعهد و بدحساب" نامید.

او هرگونه کوتاه آمدن در مقابل آمریکا را رد کرد و گفت در هر زمینه‌ای و هر چقدر کوتاه بیایید، آمریکا به "نقش مخرب" خود ادامه می‌دهد: "اول با حرف و تبسم و بعد در عمل کاری که بخواهد را انجام می‌دهد."

رهبر جمهوری اسلامی در عین حال در مقابل برخی شعارهای ضد دولت حسن روحانی نیز موضعگیری کرد و خواستار "اتحاد دولت و ملت" شد. به اعتقاد او انتقاد و مطالبه از دولت بی‌اشکال است اما باید به گونه‌ای رفتار شود که دشمن نتواند از "دو قطبی" در نظام ایران سوءاستفاده کند و مردم و دولت و نیروهای نظامی را یکپارچه بداند.

حسین علیزاده: آیت‌الله خامنه‌ای از شکسته شدن "تابوی مذاکره و ارتباط با امریکا" نگران است

به تازگی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تایید کرده که آیت‌الله خامنه‌ای و حسن روحانی در مواردی مانند رابطه با آمریکا اختلاف نظر دارند. اما حسن روحانی در سخنرانی‌های اخیر خود بر تبعیت دولتش از رهبر جمهوری اسلامی تاکید کرده است.

مخالفان دولت، برخی سیاست‌های آن از جمله سرمایه‌گذاری‌های خارجی را مخالف سیاست‌های آیت‌الله خامنه‌ای می‌دانند.

رهبر جمهوری اسلامی در این سخنرانی نیز اهمیت سرمایه‌گذاری خارجی را تایید کرد اما گفت که نباید همه چیز به این مورد منحصر شود و اصل باید "اقتصاد مقاومتی" باشد.

او با تاکید چندباره بر مراقبت از "حرکات خصمانه آمریکا" گفت: "دشمنی فقط از ناحیه دستگاه امنیتی آمریکا نیست. سرانگشتانی دارد که گاهی به صورت دولت‌های منطقه‌ای خود را نشان می‌دهد."

XS
SM
MD
LG