لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۲

متا حساب‌های خامنه‌ای در اینستاگرام را مسدود کرد


متا حساب‌های کاربری علی خامنه‌ای در اینستاگرام را مسدود کرد
متا حساب‌های کاربری علی خامنه‌ای در اینستاگرام را مسدود کرد

حساب‌های انگلیسی و فارسی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در شبکه اجتماعی اینستاگرام در روز پنجشنبه ۱۹ بهمن، از سوی شرکت «متا» حذف شدند.

حساب فارسی علی خامنه‌ای در اینستاگرام بیش از پنج میلیون و ۱۰۰ هزار دنبال‌کننده و حساب انگلیسی او بیش از ۲۰۴ هزار دنبال‌کننده داشت.

یک سخنگوی متا در این ارتباط به وب سایت خبری «میدل ایست آی» گفت: «ما این حساب‌ها را به دلیل نقض مکرر خط مشی‌مان در ارتباط با سازمان‌ها و افراد خطرناک حذف کرده‌ایم.»

بر اساس این خط مشی، متا «سازمان‌ها و اشخاص اعلام‌کننده ماموریت خشونت‌آمیز یا درگیر در خشونت» را از پلاتفورم‌های خود حذف می‌کند.

در سال‌های اخیر، شمار زیادی از ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی با اشاره به دهه‌ها سرکوب آزادی بیان شهروندان ایرانی از سوی جمهوری اسلامی و به‌ویژه ممنوعیت دسترسی ایرانیان داخل کشور به رسانه‌های اجتماعی، خواستار اخراج مقامات جمهوری اسلامی و در راس آنها علی خامنه‌ای از این رسانه‌ها شده‌اند.

بسیاری از طرفداران اسرائیل نیز سال‌ها است که حساب‌های کاربری علی خامنه‌ای در رسانه‌های اجتماعی را به انتشار مطالب یهودستیزانه از جمله نابودی اسرائیل متهم می‌کنند.

حمایت‌های مکرر از حمله تروریستی ۱۵ مهر شبه نظامیان گروه حماس به جنوب اسرائیل و حملات مکرر حوثی‌ها به کشتی‌های در حال گذر از دریای سرخ، جدیدترین موارد از فعالیت‌های حساب‌های علی خامنه‌ای در رسانه‌های اجتماعی بوده‌اند.

حماس و حوثی ها از گروه های تحت حمایت جمهوری اسلامی هستند.

حساب‌های کاربری خامنه‌ای در اینستاگرام در سال ۲۰۱۹ میلادی نیز مسدود شدند اما پس از آن دوباره اجازه فعالیت یافتند.

اصرار مقامات جمهوری اسلامی به استفاده از رسانه‌های اجتماعی در حالی است که بسیاری از فعالان منتقد یا مخالف جمهوری اسلامی طی سال‌های اخیر، تنها به دلیل انتشار نقطه نظرات خود در رسانه‌های اجتماعی از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی حکومتی بازداشت شده و از سوی قوه قضائیه به حبس‌های طولانی مدت محکوم شده‌اند.

XS
SM
MD
LG