لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۰

دبیر کل حزب دمکرات کردستان: مخالف مذاکره با جمهوری اسلامی ایران نیستیم


خالد عزیزی، دبیر کل حزب دمکرات کردستان
خالد عزیزی، دبیر کل حزب دمکرات کردستان

دبیر کل حزب دمکرات کردستان می‌گوید این حزب "به لحاظ اصولی" مخالف مذاکره با جمهوری اسلامی ایران نیست. او در عین حال از حضور نیروهای نظامی کرد در مناطق کردنشین ایران دفاع می‌کند و آنها را دارای "طبیعت کاملا تدافعی" می‌داند.

خالد عزیزی، دبیر کل حزب دمکرات کردستان با حضور در برنامه "افق نو" صدای آمریکا به سوالاتی درباره تنش‌ها و درگیری‌های اخیر در کردستان ایران پاسخ داد و به تشریح مواضع حزب خود پرداخت.

حزب دموکرات کردستان تاسیس "جمهوری کردستان در چارچوب ایران دموکراتیک فدرال" را دنبال می‌کند و با حزب دموکرات کردستان ایران متفاوت است.

آقای عزیزی می‌گوید که افکار عمومی کردستان "متمایل به مذاکره و گفت‌وگو" است اما در عین حال از حضور نیروهای نظامی حزبش و همچنین حزب دموکرات کردستان ایران دفاع می‌کند: طبیعت این حضور کاملا تدافعی است و جنبه حمله ندارد. خود جمهوری اسلامی این درگیری‌ها را شروع می‌کند تا کردستان را ناامن‌تر کند."

او تاکید می‌کند که حزب دموکرات کردستان "به لحاظ اصولی مخالف مذاکره با دولت مرکزی" نبوده و نیست ولی قواعد و دستور کار مذاکره قابل بحث است: "اگر جمهوری اسلامی توجه به خواست‌های مردم کردستان داشته باشد و ما مخاطب حل مساله باشیم این را طبیعی می‌دانیم که مذاکره کنیم."

در هفته اول تیر ماه سه درگیری میان سپاه پاسداران و نیروهای حزب دموکرات کردستان ایران صورت گرفت و به گفته فرمانده سپاه بیت‎المقدس کردستان، سه تن از نیروهای سپاه و ۱۴ نفر از نیروهای مقابل کشته شدند.

حزب دموکرات کردستان کشته شدن نیروهای حزب دموکرات کردستان ایران را محکوم کرده و آغازگر درگیری را "نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی" معرفی کرده است.

XS
SM
MD
LG