لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۵

کروبی: جرم اعدام ‌شدگان محرز نشده ‌است


فرزاد کمانگر، معلم کرد روز ۱۹ اردیبهشت در زندان اوین به دار آویخته شد
فرزاد کمانگر، معلم کرد روز ۱۹ اردیبهشت در زندان اوین به دار آویخته شد

بايد گريست به حال اسلامی که الهام و حواریونش بلندگوی آن باشند

مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی ضمن ابراز تاثر از اعدام ناگهانی پنج زندانی سیاسی در زندان اوین و ابراز مخالفت با «رواج یافتن چنین برخوردهایی»، گفته است: «اعدام اين افراد در شرايطی صورت گرفته است که هيچکس از چند و چون پرونده آنها خبر ندارد و جرم آنها به دليل علنی نبودن دادگاه و عدم رعايت آيين دادرسی و قانون، برای هيچکس محرز نشده است.»

به دنبال اعدام فرزاد کمانگر، شیرین علم هولی، علی حیدریان، فرهاد وکیلی و مهدی اسلامیان در زندان اوین در سحرگاه یکشنبه ۱۹ اردیبهشت، خلیل بهرامیان وکیل مدافع برخی از اعدام شدگان اخیر، در گفت و گو با صدای آمریکا، درباره اجرای حکم درمورد موکلانش اعلام بی اطلاعی کرده است.

آقای کروبی نیز بی اطلاعی وکلای اعدام شدگان و اجرای احکام اعدام پیش از اعلام قبلی را «بسی متاسف کننده» خواند که «نشان از آن دارد که عدالت ناياب است و رويه فعلی هيچ تناسبی با موازين شرعی و قضايی ندارد.»

مهدی کروبی با انتقاد صریح از رویه دستگاه قضایی گفت: «معلوم نيست آقايان خود را درچه جايگاهی می بينند که به راحتی و بدون درنظرگرفتن عاقبت کار چنين حکم می دهند. البته وقتی جان آدميزاد چنان ارزان شود که عده ای را به صرف يک اعتراض مدنی در خيابان به گلوله ببندند چنين رفتارهای خارج از رويه ای نيز رواج می يابد.»

مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری که موضع سابق خود مبنی بر وقوع تقلب در انتخابات را حفظ کرده است در ادامه سخنان خود، از وضعیت کشورداری در ایران انتقاد کرد و گفت: «آقايان تکليف پرونده کهريزک و تجاوزها را روشن نکرده اند و ابهامات آن پرونده ها را نزدوده اند که بار ديگر ابهامی ديگر می آفرينند. وقتی اجنه در اين مملکت به آقايان خبر می دهند که زلزله در راه است و وقتی که يکباره دو روز را تعطيل اعلام می کنند و با اين تعطيلی کشور را در يک تعطيلی ۵ روزه فرو می برند بی آنکه بفهمند اين تصميم چه ضررهايی می تواند برای اقتصاد خانواده ها داشته باشد.»

به دنبال بازداشت گسترده شرکت کنندگان در تظاهرات خیابانی در اعتراض به اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، شمار نامعلومی از بازداشت شدگان در بازداشتگاه کهریزک شکنجه شدند و از سوی مأموران نظامی و انتظامی مورد تجاوز جنسی قرار گرفتند.

کمیته رسیدگی به بازداشت شدگان وقایع پس از انتخابات در گزارشی وضعیت برخی شکنجه ها و تجاوزها را شرح داد و شماری از قربانیان تجاوز در گفت و گو با این کمیته، درباره تجاوزهای جنسی در بازداشتگاه ها افشاگری کردند. گزارش این کمیته و شکایات قربانیان تجاوز در زندان ها نه تنها مورد رسیدگی مراجع قضایی قرار نگرفت بلکه اعضای این کمیته از جمله علیرضا بهشتی برای مدتی بازداشت شدند.

آقای کروبی سخنان اخیر خود را روز دوشنبه، هنگام حضور در منزل علی مليحی، عضو تحريريه روزنامه توقيف شده اعتمادملی و از اعضای زندانی شورای مرکزی سازمان ادوار تحکيم وحدت، و در دیدار با خانواده او ایراد کرد.

مهدی کروبی از «به اوج رسیدن بی اعتمادی» و «گسستی بی سابقه ميان مردم و دولت» یاد کرد و سبب این بی اعتمادی را «رواج دروغ و سخنان نسنجيده در کشور» دانست و گفت: «آنچنانکه می بينيم چه ادعاهايی در باب مسائل هسته ای می کنند حال آنکه ما می دانيم اين ادعاها چقدر بزرگ و غيرقابل باور است.»

آقای کروبی همچنين درباره سخنان غلامحسين الهام که ميرحسين موسوی را محارب ناميده است، گفت: «از بلندگوی اسلامی که فقيه اش آقای الهام باشد بايد چنين سخنانی گفته شود. بايد گريست به حال اسلام که الهام و حواريون اش بلندگوی آن شده اند. البته همان طور که گفتم وقتی اجنه سکان کشورداری را به دست بگيرند نبايد از رواج چنين سخنان بی مايه ای متعجب شد.»

XS
SM
MD
LG