لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۸

اعدام کردها به رغم درخواست شفاعت طالبانی از احمدی نژاد انجام گرفت


اعدام کردها به رغم درخواست شفاعت طالبانی از احمدی نژاد انجام گرفت
اعدام کردها به رغم درخواست شفاعت طالبانی از احمدی نژاد انجام گرفت


لس آنجلس تايمز در بخش اينترنتی خود موسوم به Babylon & Beyond زير عنوان "ايران: صحنه خشم و اعتراض پس از اعدام کردها به اتهام تروريسم" می نويسد، ازتجديد ناآرامی ها در بخش هائی ازايران، واعتراض هائی در دانشگاه تهران، پس ازاعدام روز يکشنبه چهار کرد ايرانی، از جمله يک زن، و يک فعال ديگرايرانی، به اتهام فعاليت های تروريستی گزارشهائی منتشر شده است.

وسائل ارتباط جمعی از برنامه ريزی کردهای ايرانی برای اعتراض هائی به نشانه ابراز خشم به اعدام ها، و اعلان حکومت نظامی در مهاباد و سنندج خبر داده اند، که دو شهرعمدتا کردنشين است.

به گزارش آوينه، وب سايت خبری مستقل کردها، جلال طالبانی رئيس جمهوری عراق سحرگاه يکشنبه، در تلاشی آخرين لحظه برای جلوگيری از اعدام ها، سفری محرمانه به تهران داشت. اين وب سايت ميگويد طالبانی، که خود يک کرد است، قرار بود در ملاقاتی با محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران، از وی بخواهد ضمن شفاعت و پادرميانی مانع از اعدام ها شود.

اما اعدام ها انجام گرفت، و به گزارش وسائل ارتباط جمعی دولتی ايران، فرزاد کمانگر، علی حيدريان، فرهاد وکيلی، شيرين علم هولی و مهدی اسلاميان پس ازمحکوم شدنشان به اتهاماتی گوناگون، از جمله تروريسم ومحاربه با خدا، به دارآويخته شدند.

اعدام ها از ديدگاه بعضی ها تلاشی از سوی مقامات برای ارعاب فعالان اپوزيسيون، و بازداری آنان ازپاسخ دادن به فراخوان های ميرحسين موسوی و مهدی کروبی رهبران اپوزيسيون برای اعتراض های ۱۲ ژوئن تلقی شده است، که سالگرد انتخابات مورد اختلاف رياست جمهوری است.

با اينحال يک روز پس از اعدام ها، دانشگاه شهيد بهشتی تهران درجريان يک بازديد غيرمترقبه احمدی نژاد، صحنه تظاهراتی اعتراضی بود. جرس، وب سايت ناشراخبار اپوزيسيون ميگويد هزار دانشجودر تظاهرات عليه رئيس جمهوری شرکت داشتند.

XS
SM
MD
LG