لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ ایران ۱۲:۳۸

میرحسین موسوی: مشکل بتوان جلوی داوری مردم در ظالمانه بودن احکام قضايی را گرفت


شیرین علم هولی، یکی از پنج زندانی سیاسی که نوزدهم اردیبهشت در زندان اوین اعدام شدند

به گزارش وبسایت خبری جرس، میرحسین موسوی در بیانیه ای که در اعتراض به اعدام های روز یکشنبه در زندان اوین منتشر کرد، اعدام پنج زندانی سیاسی کرد را محکوم کرده و نوشته است: «اعلام اعدام ناگهانی پنج نفر ازشهروندان بدون آنکه توضیحات روشن کننده ای از اتهامات و روند دادرسی ومحاکمات به مردم داده شود شبیه روند ناعادلانه ای است که در طول ماه های اخیر منجر به صدور احکام شگفت آور برای عده زیادی از زنان و مردان خدمتگزار وشهروندان عزیز کشور ما شده است.»

آقای موسوی می نویسد: «وقتی قوه قضائیه از طرفداری مظلومان به سمت طرفداری از صاحبان قدرت ومکنت بلغزد مشکل است که بتوان جلوی داوری مردم را در مورد ظالمانه بودن احکام قضایی گرفت.»

میرحسین موسوی در ادامه با اشاره به گذشتن محاکم قضایی از آمران و عاملان جنایتهای کهریزک، کوی دانشگاه، کوی سبحان و تظاهرات روز عاشورا و مختومه کردن پرونده های فساد مالی، می پرسد: « چگونه است که به صورت ناگهانی در آستانه ماه خرداد، ماه آگاهی وحق جویی، پنج نفر را با حواشی تردید برانگیز به چوبه های دار می سپارند؟ آیا این است آن عدل علوی که به دنبالش بودیم؟»

جمهوری اسلامی ایران سحرگاه یکشنبه، ۱۹ اردیبهشت، فرزاد کمانگر، علی حیدریان، شیرین علم هولی، مهدی اسلامیان و فرهاد وکیلی را از جمله به اتهام عضویت در گروهک های ضدانقلاب به دار آویخت.

به دنبال انتشار خبر این اعدام های ناگهانی، برگزاری چندین تظاهرات اعتراضی در ایران از جمله در مقابل زندان اوین، برخی شهرهای کردنشین و برخی دانشگاه ها از جمله شهید بهشتی و تهران و برخی شهرهای اروپایی از جمله کلن، لندن و پاریس گزارش شده است.

خبرها و ویدئوهای منتشر شده بر شبکه اینترنت حاکی از برخورد خشونت آمیز نیروهای نظامی و انتظامی نزدیک به حاکمیت با مردم و دانشجویان است. برخی اخبار نیز از بازداشت دانشجویان خبر می دهد.

همزمان ایرانیان خشمگینی که به این اعدام ها معترض هستند روز یکشنبه و دوشنبه در مقابل ساختمان سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران در اروپا از جمله در شهرهای لندن و پاریس تجمع کردند و با سردادن شعارهایی علیه حکومت جمهوری اسلامی ایران و پرتاب سنگ به ساختمان سفارتخانه خشم خود را نشان دادند.

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران نیز با انتشار بیانیه ای ضمن محکوم کردن اعدام های روز یکشنبه، درباره گسترش موج اعدام ها در آستانه سالگرد انتخابات ریاست جمهوری هشدار داد.

این سازمان مدافع حقوق بشر مستقر در نیویورک، اعدام های اخیر را «نمایانگر سیاست دولت برای استفاده از ترور و خشونت حکومتی در مقابله با چالش های پیش رو و ارعاب مخالفان» خواند.

XS
SM
MD
LG