لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۳

جمهوری اسلامی آژانس را به «انتشار اطلاعات و نامه‌های محرمانه» خود متهم کرد


بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران. آرشیو
بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران. آرشیو

ایران روز چهارشنبه تهدید کرد اگر آژانس بین المللی انرژی اتمی روند «انتشار اطلاعات و نامه‌های محرمانه ایران» را متوقف نکند، جمهوری اسلامی «در تعامل خود» با این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد «بازنگری» می‌کند.

خبرگزاری رویترز یک روز پیشتر در گزارشی فاش کرد ایران هفته گذشته به آژانس خبر داده بود که می‌خواهد با ایجاد تغییراتی در چیدمان سانتریفیوژها، اورانیوم تا ۲۰ درصد غنی‌شده را به یک واحد سانتریفیوژ «آی‌آر ۶» تزریق کند، ولی محصول نهایی را انبار نخواهد کرد.

به نوشته رویترز، احتمال دارد ایران مشغول بهینه کردن دانش خود در حوزه غنی‌سازی باشد و این اقدامی است که به طور معمول از سوی کشورهای غربی محکوم می‌شود، چرا که روندی بازگشت‌ناپذیر است. اما از آن‌جا که ایران محصول نهایی را انبار نمی‌کند، نمی‌تواند سرعت غنی‌سازی اورانیوم در سطح تسلیحاتی توسط ایران را بالا ببرد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، روز چهارشنبه بدون اشاره به نامه هفته گذشته ایران به آژانس از این نهاد بین‌المللی خواست رویه خود را در مورد ایران «هر چه زودتر متوقف» کند. او گفت ایران «قطعا اقداماتی» را در این زمینه انجام خواهد داد.

به گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، انتشار «پی در پی» اسناد ایران توسط آژانس «تحت نفوذ کشورهای خاص» و با هدف «جنگ روانی» علیه تهران صورت می‌گیرد.

انتقاد این مقام ایرانی از آژانس بین المللی انرژی اتمی در حالی است که روز چهارشنبه، علی باقری‌کنی، معاون سیاسی وزارت خارجه ایران اعلام کرد تهران تا پایان ماه نوامبر، مذاکرات هسته‌ای با شش قدرت جهانی برای احیای توافق هسته‌ای برجام را از سر می‌گیرد.

روز سه‌شنبه، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، گفت محدود کردن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی «اولویت بالایی» برای دولت آمریکا دارد و جزو برنامه کاری پرزیدنت بایدن در دیدار با رهبران کشورهای عضو «گروه بیست» در رم و شرکت‌کنندگان در اجلاس تغییرات اقلیمی در گلاسگو قرار گرفته است.

ایران و آمریکا اواخر دولت حسن روحانی مذاکرات غیرمستقیمی را در وین اتریش دنبال کردند. اما این مذاکرات پس از شش دور، در آستانه انتخابات ایران تعلیق شد و دولت ابراهیم رئیسی هنوز زمان ازسرگیری این مذاکرات را اعلام نکرده است.

رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، روز دوشنبه هشدار داد هر روز تاخیر جمهوری اسلامی برای بازگشت به مذاکرات هسته‌ای، مساوی با تاخیر لغو تحریم‌ها علیه ایران است.

XS
SM
MD
LG