لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۵

انتشار گزارش‌هایی از بدتر شدن وضعیت سلامتی میرحسین موسوی و زهرا رهنورد


میرحسین موسوی و زهرا رهنورد. آرشیو
میرحسین موسوی و زهرا رهنورد. آرشیو

وب‌سایت کلمه روز سه‌شنبه ۱۳ شهریور، درباره وضعیت سلامتی میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، از رهبران اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، هشدار داد و مسئوليت «هر گونه تغيير و تهدید در سلامتی» آنها را متوجه «حاکمیت و مجریان آن» دانست.

بنا بر این گزارش، پس از حمایت این دو فعال سیاسی از اعتراضات سراسری سال گذشته، وضعیت سلامتی آنها، بویژه در ماه‌های اخیر «به شکل ملموسی دچار افت شده است.»

وب‌سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، همچنین «تلاش حاکمیت برای خاموش‌کردن صدای این زندانیان به دلیل همراهی‌شان با مردم» را «مشهود» خوانده است.

آقای موسوی در بهمن‌ سال گذشته در بیانیه‌ای خواستار عبور از جمهوری اسلامی و تشکیل مجلس موسسان «برای نجات ایران» شد.

کلمه همچنین از ارسال شبانه‌روزی «پارازیت‌های شدید و مختل‌کننده وسایل ارتباطی» بر محل حصر خانگی آخرین نخست‌وزیر جمهوری اسلامی انتقاد کرد و این امواج را «آسیب‌زا» توصیف کرد.

در این گزارش، به احتمال استقرار دستگاه‌های ارسال پارازیت بر روی پشت‌بام خانه میرحسین موسوی و زهرا رهنورد اشاره شده و درباره خطر مسموم‌سازی حکومتی این دو فعال سیاسی هشدار داده شده است.

در بخشی از این گزارش، عدم تطابق جواب‌های آزمایش پزشکی محصوران با وضعیت واقعی و قابل مشاهده سلامتی آنها قابل تامل خوانده شده است.

کلمه با انتقاد از حصر خانگی این دو منتقد حکومتی تاکید کرد که تاکنون هیچ شخص یا نهاد مشخصی، مسئولیت حصر سیزده ساله میرحسین موسوی، ۸۲ ساله، و زهرا رهنورد، ۷۸ ساله، را برعهده نگرفته است.

این دو فعال سیاسی که از بهمن سال ۱۳۸۹ در حصر خانگی به‌سر می‌برند، در سال‌های گذشته با صدور بیانیه‌هایی به انتقاد از سیاست‌های حکومت جمهوری اسلامی ادامه داده‌اند.

XS
SM
MD
LG