لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۲

بار دیگر صدور حکم اعدام پس از نقض در دیوان عالی؛ این بار جان یک شهروند ترکیه در خطر است


حاتم اوزدمیر، شهروند کرد تبعه ترکیه و زندانی محبوس در زندان ارومیه
حاتم اوزدمیر، شهروند کرد تبعه ترکیه و زندانی محبوس در زندان ارومیه

حاتم اوزدمیر، شهروند کرد تبعه ترکیه و زندانی محبوس در زندان ارومیه، باوجود نقض حکم اعدام قبلی در دیوان عالی کشور دوباره توسط شعبه سوم دادگاه انقلاب ارومیه به اعدام محکوم شده است.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشری در ایران، هرانا، اتهام آقای اوزدمیر را «محاربه» ذکر و تصریح کرد حکم اعدام این زندانی روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت در زندان ارومیه به او ابلاغ شده است.

جلسه رسیدگی به اتهامات این زندانی، چهارم اردیبهشت امسال با وکالت محمد صالح نیکبخت، به صورت ویدئو کنفرانس توسط مرجع قضایی مذکور برگزار شده بود.

حاتم اوزدمیر (ازدمیر) اوایل تابستان ۱۳۹۸ پس از درگیری مسلحانه میان نیروهای حزب کارگران کردستان و نیروهای سپاه پاسداران در مناطق مرزی چالدران در ماکو بازداشت و پس از گذشت دو ماه، به بند سیاسی زندان ارومیه منتقل شد.

وی سپس در ۲۷ شهریور همان سال به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل و چندی بعد دوباره به زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شد.

حاتم اوزدمیر اواخر زمستان ۱۴۰۰ از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان خوی بابت اتهام «بغی» به اعدام و به اتهام «عضویت در پ.ک.ک» به پنج سال حبس تعزیری محکوم و حکم صادره در ۲۴ اسفند همان سال به او ابلاغ شد. این حکم اما در اسفند‌ ۱۴۰۱ از سوی دیوان عالی کشور نقض شده بود.

XS
SM
MD
LG