لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۵

اژه ای: دو نفر در پرونده آزار و اذیت معلولان بازداشت شدند


سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی از بازداشت دو نفر در ارتباط با آزار و اذیت کودکان استثنایی خبر داد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای روز یکشنبه ۲۰ شهریور در نشست خبری خود به خبرنگاران گفت: "در مورد یکی از محل‌های نگهداری بعضی از معلولین گزارشی رسیده بود که دادستان آن را پیگیری کرد و تخلفاتی را نیز مشاهده کردند. در رابطه با این موضوع دو نفر بازداشت و چند نفر تحت تعقیب هستند و پرونده در حال رسیدگی است."

چندی پیش خبرگزاری ایسنا به نقل از دادستان عمومی و انقلاب کرج، آزار معلولان با زنجیر و طناب را در آسایشگاهی در کرج را تایید کرده بود. به گفته این مقام قضایی، در آن آسایشگاه به دلیل کمبود پرسنل نگهداری، معلولان را با زنجیر و طناب می‌بستند.

پرونده جیسون رضائیان

سخنگوی قوه قضائیه در بخش دیگری از نشست خبری خود گفت که در خارج از قوه قضائیه بحث‌هایی درباره احتمال مبادله یا آزادی جیسون رضائیان وجود دارد. آقای اژه ای با بیان اینکه درباره صدورحکم جیسون رضائیان اطلاعی ندارد، درباره احتمال مبادله جیسون رضائیان گفت: "این موضوع در قوه قضاییه مطرح نشده است، ولی در برخی از محافل مطرح است."

او در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه از آنجا که جیسون رضائیان برای دولت آمریکا مهم است آیا ایشان باید آزاد شوند؟ گفت: "از بیان جزئیات در این زمینه معذورم و هنوز در قوه قضاییه چنین موضوعی مطرح نشده، ولی در خارج از دستگاه قضایی آن را شنیدم."

جیسون رضائیان، خبرنگار ایرانی آمریکایی روزنامه واشنگتن پست در ایران تیرماه سال گذشته بازداشت شد. او به اتهام جاسوسی به نفع دولت متخاصم و فعالیت تبلیغی علیه نظام محاکمه شده اما حکم اوهنوز از سوی دادگاه اعلام نشده است.

پیشتر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی که به نیویورک سفر کرده بود در گفت و گو با رادیو سراسری آمریکا، تبادل جیسون رضائیان با ایرانیان زندانی در آمریکا را یک امکان و گزینه دانسته بود. در پی این اظهارنظر، آقای اژه‌ای همان موقع گفت که از چنین موضوعی اطلاع ندارد.

قرار بازداشت حمید بقایی تمدید شد

سخنگو و معاون اول قوه قضائیه جمهوری اسلامی در بخش دیگری از نشست خبری خود به دیگر پرونده های قضایی اشاره کرد. او درباره پرونده حمید بقایی، معاون محمود احمدی نژاد گفت که قرار بازداشت این متهم تمدید شده است. این مقام قضایی شایعات در مورد خارج کردن اموال حمید بقایی از کشور توسط این متهم را رد کرد.

محسنی‌اژه‌ای درباره محاکمه سایر متهمان پرونده فساد مالی سه هزار میلیارد تومانی گفت که ۴۵ نفر از متهمان مربوط به بانک صادرات در این پرونده در حال محاکمه هستند که پرونده‌شان با صدور کیفرخواست به دادگاه رفته بود. او در مورد محاکمه محمود خاوری، مدیر عامل پیشین بانک ملی ایران و از متهمان این پرونده گفت که او باید غیابی محاکمه شود.

قوه قضائیه ایران خواستار تحویل گرفتن آقای خاوری از کانادا شده بود.

XS
SM
MD
LG