لینکهای قابل دسترسی

سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۰

شکنجه با زنجیر در مرکز نگهداری از معلولان البرز تایید شد


خبرگزاری ایسنا به نقل از دادستان عمومی و انقلاب کرج از محرز شدن استفاده از طناب و زنجیر در آسایشگاه نگهداری از معلولان در استان البرز خبر داد.

رضا شاکرمی به خبرگزاری ایسنا گفت چندی پیش گزارشی مبنی بر "شکنجه معلولان با استفاده از سگ و زنجیر" در آسایشگاهی در البرز به داستانی ارسال شد. او گفت پس از این گزارش بررسی‌ها در این خصوص آغاز شد.

آقای شاکرمی گفت بهزیستی آسایشگاه خاطی را پلمب کرده است. او ضمن تاکید بر این که بستن معلولین با طناب و زنجیر جرم محسوب می‌شود و تبعات قانونی دارد گفت پس از بررسی‌ها توسط دادستانی کرج "استفاده از طناب و زنجیر برای بستن معلولین در این آسایشگاه محرز و پرونده به دادستانی فردیس ارجاع داده شد."

دادستان عمومی و انقلاب کرج گفت: "مرکز نگهداری از معلولین موظف است میان معلولین و کارکنان خود نسبت کارآمد برقرار کند...اما این مرکز برای استخدام پرسنل کمتر به بستن معلولان با طناب و زنجیر مبادرت کرده بود."

او درباره استفاده از سگ برای شکنجه گفت: "اگرچه ممکن است در این آسایشگاه سگ نگهداری شده باشد ولی تاکنون شواهدی مبنی بر استفاده از سگ برای شکنجه معلولان به دست نیامده است."

پیشتر مدیرکل بهزیستی استان البرز به نقل از مدیر مرکز نگهداری معلولان در ولدآباد گفته بود "در مدت زمانی که در مرکز حضور نداشته تخلفاتی صورت گرفته ولی این تخلفات به بزرگی آنچه در رسانه‌ها منعکس شده نیست."

مدیر این مرکز گفته بود "عده‌ای با انگیزه دشمنی قصد خراب کردن نام این مرکز را دارند."

خبرگزاری مهر در گزارشی که ۱۶ شهریور منتشر کرد از شکایت والدین تعداد زیادی از معلولان از مدیر مرکز ولدآباد خبر داده بود.

در این گزارش به نقل از یکی از والدین از آثار گازگرفتگی، ضرب و شتم و کبودی روی دست و بدن فرزند معلولی که در مرکز فوق نگهداری می‌شد اشاره شده است. گفته شده است که بازرسان در گزارششان از مرکز ولد آباد "سگ درمانی و زنجیردرمانی" را ذکر کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG