لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۹

ابراز بی‌اطلاعی جواد ظریف از دلایل بازداشت بهمن دارالشفایی


این روزنامه‌نگار و مترجم ایرانی چند روز پس از هک شدن ایمیل و فیس‌بوکش بازداشت شده است.
این روزنامه‌نگار و مترجم ایرانی چند روز پس از هک شدن ایمیل و فیس‌بوکش بازداشت شده است.

وزیر امور خارجه ایران می‌گوید که اطلاعی درباره بازداشت بهمن دارالشفایی، روزنامه‌نگار و مترجم ایرانی ندارد.

از محمد جواد ظریف که برای شرکت در کنفرانس بین‌المللی کمک به آسیب دیدگان جنگ سوریه در لندن حضور دارد درباره بازداشت بهمن دارالشفایی سوال شد اما او عنوان کرد که دستگاه قضایی در ایران از دولت مستقل است.

به گزارش وبسایت کلمه ماموران امنیتی ناشناس آقای دارالشفایی را روز چهارشنبه در منزل مسکونی‌اش در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. از دلیل بازداشت این روزنامه‌نگار خبری منتشر نشده است اما وبسایت کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران جزئیاتی درباره این دستگیری منتشر کرده است.

به گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، ایمیل و فیس بوک آقای دارالشفایی حدود ۱۰ روز پیش هک شده و از او در ازای عدم افشای اطلاعات‌اش پول درخواست شده بوده است که او به این درخواست بی اعتنایی کرده است.

پس از دستگیری این روزنامه نگار، فاطمه شمس، شاعر و فعال مدنی ساکن لندن هم هم در صفحه فیس بوک خود نوشت که شخصی از تلگرام بهمن دارالشفایى با تلگرام هک شده او دو ساعت چت کرده است.

بهمن دارالشفایی از همکاران سابق بی‌بی‌سی فارسی است و دو سال پیش از لندن به ایران بازگشت و به ویراستاری و نویسندگی مشغول شد.

بازداشت او یک روز پیش از سفر محمد جواد ظریف به لندن برای شرکت در کنفرانس کمک به سوریه صورت گرفته است.

عیسی سحرخیز، احسان مازندرانی، سامان صفرزایی و آفرین چیت‌ساز از روز ۱۱ آبان از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران به اتهام همکاری با "دولت‌های متخاصم غربی" دستگیر شده‌ و در بازداشت به سر می‌برند.

بازداشت این روزنامه‌نگاران با اعتراض رئیس جمهوری اسلامی ایران مواجه شد و رئیس شورای عالی امنیت ملی نیز وعده داد که به زودی آزاد خواهند شد اما با گذشت سه ماه از بازداشت روزنامه‌نگاران این وعده محقق نشده است.

مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه قدس نیز به تازگی عنوان کرده که به ‌زودی فیلم اعتراف افرادی که در "طرح نفوذ" دستگیر شدند پخش خواهد شد و "ملت ایران پشت‌ صحنه نفوذ را مشاهده خواهند کرد".

XS
SM
MD
LG