لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۸

احکام بین المللی جلب مقامات ایرانی لغو نمی شود


پلیس بین المللی می گویداحکام جلب ایرانی های مورد ظن در مشارکت در بمب گذاری ۱۹۹۴ در یک مرکز یهودیان آرژانتین در بوئنوس آیرس را، به رغم گام هائی که ایران برای همکاری برداشته است، لغو نمی کند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی از بوئنوس آیرس می گوید هکتور تیمرمن وزیر امور خارجه آرژانتین روز جمعه نامه حاوی این تصمیم پلیس بین المللی را در یک کنفرانس خبری مطرح ساخت.

به گفته وی گرچه توافق میان آرژانتین و ایران برای تشکیل یک کمیته حقیقت یابی در مورد بمب گذاری در مرکز موسوم به آمیا گامی مثبت محسوب می شود اما این به معنای لغو احکام بازداشت نیست.

بمب گذاری ۱۹۹۴ هشتاد و پنج کشته و سیصد مجروح بجا گذاشت.

توافق میان دو دولت که ماه گذشته حاصل شد،انتقاد شدید اسرائیل، جامعه یهودیان آرژانتین و سیاستمداران اپوزیسیون را در پی داشته است.

آرژانتین، با بیشترین جمعیت یهودی در آمریکای لاتین مدت هاست که به دست داشتن ایران در بمب گذاری در ساختمان نهادهای خیریه یهودی در پایتخت کشور ظنین است.

دو سال پیش از این بمب گذاری حمله ای مشابه نیز به سفارت اسرائیل شده بود. تهران هرگونه مداخله ای را تکذیب می کند.

توافق ماه گذشته مستلزم تشکیل یک کمیته حقیقت یابی برای تحقیق در باره بمب گذاری است که دولت آرژانتین می گوید راه را برای بازجوئی از هشت ایرانی مورد ظن توسط یک قاضی آرژانتینی هموار می کند.

احمد وحیدی، وزیر دفاع کنونی، اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهوری پیشین و علی اکبر ولایتی وزیر امور خارجه اسبق جزو مظنونی هستند که از سال ۲۰۰۶ برای آنان احکام جلب بین المللی صادر شده است.

ایران می گوید هیچیک از آنان مورد بازجوئی قرار نخواهند گرفت.
XS
SM
MD
LG