لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۷

جنجال اظهارنظر وزیر ارشاد ایران درباره سن بهرام بیضایی


اظهارنظر وزیر ارشاد ایران درباره بهرام بیضایی، جنجالی شده است. علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در پاسخ به خبرنگار روزنامه شرق که پرسیده بود "آیا پس از مرگ تاسف‌بار عباس کیارستمی، مایل نیستید فرصتی فراهم شود تا بهرام بیضایی به ایران برگردد؟" پاسخ داد: "نمی‌دانم آقای بیضایی اصولا می‌تواند در این سن کاری انجام دهد یا نه"

بهرام بیضایی، نویسنده و کارگردان تئاتر و سینما از سال ۱۳۸۹ به آمریکا مهاجرت کرده و با داشنگاه استانفورد در کالیفرنیا همکاری می‌کند. او علاوه بر تدریس و مشارکت در پروژه‌های تحقیقاتی، کلاس‌های متعدد آموزش بازیگری برگزار کرده و چندین تئاتر را به روی صحنه برده است.

"طرب‌نامه" آخرین تئاتر بهرام بیضایی است که بهار امسال در آمریکا اجرا شد. او پس از انقلاب موفق به ساخت و اجرای چند فیلم سینمایی و تئاتر شد، اما عموما با مشکل ممیزی و توقیف مواجه بود و از امکان تدریس در دانشگاه نیز محروم شده بود.

مرگ عباس کیارستمی درحالی که سال‌ها موفق به ساخت فیلمی نشده بود، بار دیگر موضوع مهاجرت سینماگرانی مانند بهرام بیضایی و امیر نادری و خانه نشینی ناصر تقوایی را در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی ایران طرح کرده است.

البته مقامات ایران هیچ گاه به طور رسمی نپذیرفته‌اند که محدودیت و ممنوعیتی برای این سینماگران برجسته درنظر گرفته شده است.

از سوی دیگر اشاره علی جنتی به سن بهرام بیضایی نیز مورد مناقشه بسیار قرار گرفته است. بهرام بیضایی ۷۷ ساله است اما علی جنتی فرزند احمد جنتی است که با ۸۹ سال سن به تازگی و برای ۶ سال دیگر به عنوان دبیر شورای نگهبان منصوب شده است.

سن احمد جنتی مدت‌هاست که در شبکه‌های اجتماعی دستمایه طنز و شوخی قرار می‌گیرد و حتی لطیفه‌های ساخته شده درباره او از زبان مقامات و چهره‌های حکومتی هم بازنشر شده است.

XS
SM
MD
LG