لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۵

پیگیری پرونده عباس کیارستمی؛ از فضای مجازی تا دنیای حقیقی


یکی از آخرین عکس‌های عباس کیارستمی در بستر بیماری
یکی از آخرین عکس‌های عباس کیارستمی در بستر بیماری

روز دوشنبه ١١ مردادماه، روزنامه شرق مطلبی با عنوان "شما تنها نیستید" به‌ منظور همراهی با خانواده عباس کیارستمی چاپ کرد که در آن ۴۰۰ چهره برجسته هنری و فرهنگی با امضای نامه‌ای سرگشاده از این خانواده حمایت کردند.

در بخشی از نامه نوشته شده "اكنون در چنين هياهويی چه چيزی ممكن است شما و همگان را اندكی آرام كند؟ راستش هيچ، چراكه اين پرونده‌ای حقوقی و قضایی نيست و بحث از آغاز بر سر احترام به حقوق انسانی بوده است."

بعد از دست‌ به‌ دست‌ شدن این نامه در فضای مجازی، ‌یک کانال هم در تلگرام تحت عنوان "شما تنها نیستید" راه افتاد و به این ترتیب تعداد امضاکننده های نامه افزایش پیدا کرد. چهره های شناخته شده فرهنگی و هنری از داخل و خارج از ایران حمایت خود را با زدن امضاء پای این نامه اعلام کردند.

عباس کیارستمی پیش از بستری شدن در بیمارستان - استودیو کانون

احمد کیارستمی، پسر عباس کیارستمی با چاپ یادداشتی در همین روزنامه از امضاکننده ها تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد که پرونده پزشکی پدرش تا جای ممکن به دور از هیجانات و احساساتی که ممکن است به روند درست و رسیدن به نتیجه لطمه بزندريال پیگیری شود.

وی نتیجه صحیح پرونده را نهادینه شدن فرهنگ پاسخ‌گویی و مسئولیت‌پذیری دانسته است و گفته این فقدان فرهنگی‌‌ تنها محدود به جامعه پزشکان نمی‌شود.

علیرضا زالی رئیس سازمان نظام پزشکی ایران، در مراسمی که به مناسبت روز خبرنگار برگزار شده بود، گفت که تاکنون هیچ شکایتی توسط خانواده کیارستمی در هیچ نهادی ثبت نشده است.

به گفته آقای زالی، پرونده پزشکی عباس کیارستمی در حال رسیدگی است و برای روشن شدن ابهامات موجود در پرونده از مشارکت نمایندگانی از وزارت بهداشت و پزشک منتخب خانواده کیارستمی بهره مند خواهند شد.

رئیس سازمان نظام پزشکی ایران می گوید، پرونده پزشکی کیارستمی را از سازمان نظام پزشکی فرانسه درخواست کرده ایم اما تاکنون پاسخی دریافت نکرده ایم.

XS
SM
MD
LG