لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۴

شین‌بت پنج یهودی اسرائیلی را به ظن جاسوسی برای ایران دستگیر کرد


نیروهای امنیتی اسرائيلی در اروشلیم - آرشیو
نیروهای امنیتی اسرائيلی در اروشلیم - آرشیو

سرویس امنیت داخلی اسرائيل، شین بت روز چهارشنبه ۲۲ دی اعلام کرد پنج اسرائیلی یهودی را که متهم هستند به یک عامل ایران برای جمع آوری اطلاعات و برقراری تماس‌هایی در اسرائیل کمک کرده‌اند، دستگیر کرده است.

به نوشته تایمز اسرائيل، برخی از متهمان علیرغم اینکه مشکوک بودند که فرد ایرانی برای حکومت ایران کار می‌کند به او کمک می‌کردند. این پنج مظنون - چهار زن و یک مرد - همگی یهودیان مهاجر از ایران یا از بستگان مهاجران ایرانی هستند.

بر اساس حکم دادگاه، که به درخواست وکلای متهمان صادر شد، انتشار نام آنها ممنوع شده است.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، در این رابطه گفت:‌ «من به اعضاى شباک و پلیس اسراییل به دلیل عملیات موفقی که فعالیت تروریستی خطرناکی بر ضد اسراییل را خنثی کرد شادباش می‌گویم. ید طولای دستگاه امنیتی اسراییل به همه کسانی که قصد صدمه به اسراییل را دارند خواهد رسید.»

به گفته شین بت، مظنونان از مکان‌های استراتژیک مهم در اسرائیل، از جمله کنسولگری ایالات متحده در تل آویو عکس گرفتند، تلاش کردند با سیاست‌مداران روابطی برقرار کنند و اطلاعاتی در مورد ترتیبات امنیتی مناطق مختلف ارائه کردند.

تایمز اسرائيل می‌نویسد آنها همچنین مرتکب تخلفات دیگری شده‌اند که همه به دستور عامل ایرانی که «رامبد نامدار» معرفی شده و در ازای هزاران دلار، انجام گرفته است.

این گزارش می‌گوید که برخی از مظنونان همچنین سعی کردند فرزندان خود را متقاعد کنند که به ارتش اسرائيل ملحق شوند. این گزارش می‌گوید که این پرونده همچنین روی «پدیده کمتر صحبت شده» سفر یهودیان ایرانی‌تبار از اسرائيل به ایران برای دیدن اعضای خانواده‌شان نور می‌افکند.

بر اساس یک برگه اتهام، در یک مورد از چنین سفرهایی که توسط یکی از خواهرزاده‌های یکی از مظنونان انجام گرفت، پول نقد از ایران به اسرائیل منتقل شد تا به اسرائیلی‌هایی که برای نامدار کار می‌کردند، پرداخت شود.

ید طولای دستگاه امنیتی اسراییل به همه کسانی که قصد صدمه به اسراییل را دارند خواهد رسید
نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل

طبق این گزارش نامدار، که در فیس بوک، اینستاگرام و واتس اپ فعالیت داشته است، در گفتگو با برخی از مظنونان وانمود می‌کرد یهودی است.

علیه این پنج نفر ماه گذشته میلادی در دادگاه منطقه اورشلیم کیفرخواست صادر شد.

شین بت در بیانیه خود هشدار داده است که تشکیلات اطلاعاتی ایران به طور مداوم به دنبال جذب اسرائیلی‌ها از طریق اینترنت به منظور جمع آوری اطلاعات در مورد اسرائيل و «اغوا کردن اسرائیلی‌ها در خارج از کشور برای آسیب رساندن به آنها» است.

شین‌بت می‌گوید: «ما از شهروندان اسرائیلی می‌خواهیم که از هرگونه تلاش برای برقراری تماس یا درخواست‌های نامنظم که به‌طور مجازی انجام می‌شود، به‌ویژه با کسانی که خود را ایرانی معرفی می‌کنند، آگاه باشند»

به نوشته تایمز اسرائيل، ‌سال گذشته میلادی، یک مرد اسرائیلی نزدیک بود که توسط یک عامل ایرانی برای سفر به امارات متحده عربی فریب بخورد، اما پس از شنیدن تلاش‌های ایران برای ربودن یا آسیب رساندن به شهروندان اسرائیلی، سفر خود را متوقف کرد.

در سال ۲۰۲۰ شین بت یک شهروند اسرائیلی دیگر را به ظن جاسوسی برای ایران دستگیر کرد.

همچنین پیشتر نیز یک نظافت‌چی خانه بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائيل، به اتهام تلاش برای جاسوسی برای ایران دستگیر شد. شین‌بت اعلام کرد این سازمان در بررسی سابقه یک نظافت‌چی در خانه بنی گانتز، که به ارائه پیشنهاد جاسوسی برای ایران متهم شده است، قصور کرد.

XS
SM
MD
LG