لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۸

شبکه‌ جعلی اینستاگرامی با منشأ ایران که اسکاتلندی‌ها را هدف قرار می‌داد حذف شد


شرکت «متا پلتفورمز» مالک شبکه های اجتماعی فیس‌بوک و اینستاگرام می‌گوید که محققانش روز پنجشنبه شبکه‌ای از حساب‌های جعلی را که منشا آنها ایران بوده و کاربران اسکاتلندی اینستاگرام را هدف قرار می‌داد، حذف کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این شرکت در بیانیه ای گفت حساب‌های کاربری جعلی که شناسایی و حذف شدند مطالبی در حمایت از استقلال اسکاتلند منتشر می‌کردند. این کاربران جعلی خود را به عنوان افراد محلی در انگلستان و اسکاتلند جا می زدند و مطالب مربوط به رویدادهای جاری، و در انتقاد از دولت بریتانیا، منتشر می‌کردند، که گاهی اوقات اشتباهات املایی هم داشتند.

شرکت متا همچنین گفته است که به نظر می‌رسد تصاویر پروفایل برخی از حساب‌های جعلی با استفاده از فناوری هوش مصنوعی درست شده و تصاویر برخی دیگر از پروفایل‌ها عکس‌های شخصیت‌های رسانه‌ای و افراد مشهور از بریتانیا و عراق بوده است.

بر اساس تحقیقات کارشناسان متا، این شبکه‌ با افرادی در ایران، از جمله افرادی که سابقه تدریس زبان انگلیسی دارند، مرتبط است.

متا در بیانیه خود همچنین گفت که این شبکه با یک شبکه جعلی دیگر مستقر در ایران، که در دسامبر ۲۰۲۰ حذف کرده بود، ارتباطاتی داشته است که بیشتر مخاطبان عرب، فرانسوی و انگلیسی زبان را هدف قرار می‌داد.

XS
SM
MD
LG