لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۸

"همکاری مشترک" ایران و اسرائیل برای کشف سرنوشت خلبان ناپدیدشده اسرائیلی


تصویری رون آراد، خلبان اسرائیلی ناپدید شده در لبنان در حین اسارت. این تصویر ۱۳ ژوئیه ۲۰۰۸ در شبکه ۱۰ خبر اسرائیل منتشر شد.
تصویری رون آراد، خلبان اسرائیلی ناپدید شده در لبنان در حین اسارت. این تصویر ۱۳ ژوئیه ۲۰۰۸ در شبکه ۱۰ خبر اسرائیل منتشر شد.

یک نشریه اسرائیلی می گوید ایران و اسرائیل برای آگاه شدن از سرنوشت رون آراد، خلبان اسرائیلی ناپدید شده در لبنان و چهار دیپلمات ایرانی ناپدید شده در لبنان، همکاری می کنند.

به نوشته نشریه اسرائیلی آروتز شوا، نشریه یدیعوت اخرونوت گزارش داده است که طی یک سال گذشته اسرائیل با حزب الله لبنان از طریق یک واسطه غربی در تماس بوده است تا برای حل معمای سرنوشت رون آراد، تلاش کنند.

رون آراد ۳۰ سال پیش بدست یک گروه لبنانی افتاد و این هفته ارتش اسرائیل اجازه داد بخش هایی از تلاش ها برای یافتن اطلاعاتی از سرنوشت او منتشر شود. هواپیمای رون آراد در سال ۱۹۸۶ در آسمان لبنان هدف قرار گرفت و سرنگون شد.

به نوشته آروتز شوا گزارش شده است که حزب الله لبنان نسبت به یافتن اطلاعاتی در مورد رون آراد ابراز خوش بینی کرده است. اما این گروه گفته است زمینی که جسد رون آراد در آن دفن شده، به مرور زمان دچار تغییر و تحول شده است اما آنها به تلاش ها برای پیدا کردن محل دفن او ادامه می دهند.

علاوه بر همکاری با حزب الله، محققان اسرائیلی همچنین از طریق واسطه های غربی از تمایل مقامات ایران برای کمک به حل معمای رون آراد خبر داده اند.

به نوشته آروتز شوا دکتر رونن برگمن، محقق اسرائیلی، از تمایل ایران در این باره گفته و اضافه کرده است که ایران نیز در پی یافتن اطلاعاتی در مورد چهار شهروند و دیپلمات ناپدید شده خود در لبنان است. آنها در سال ۱۹۸۲ ناپدید شدند.

ایران، اسرائیل را متهم به دست داشتن در ربودن این چهار نفر کرده است و ادعا کرده که آنها در اسرائیل همچنان زنده هستند. اما اسرائیل در سال ۲۰۰۴ از طریق مذاکره کنندگان آلمانی و سپس حزب الله لبنان به ایران خبر داد که این چهار شهروند ایران بدست یک گروه مسیحی فالانژ در لبنان ربوده، شکنجه و کشته شدند. با وجود این، دکتر رونن برگمن می گوید که مقامات ایرانی خواستار اطلاعات بیشتر در مورد آن ربایش و همچنین محل دفن دیپلمات های خود شدند.

در سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ مقامات حزب الله لبنان تلاش ها برای یافتن اثری از رون آراد را افزایش دادند و با سپاه پاسداران ایران و سازمان اطلاعات لبنان تماس گرفتند. حزب الله لبنان همچنین در مکان هایی که احتمال می داد رون آراد در آنها ممکن است دفن شده باشد، گودبرداری کرد که در آنها بقایایی از انسان پیدا شد و آنها را برای آزمایش دی.ان.ای به اسرائیل فرستاد، اما جواب همه آنها منفی بود.

به نوشته آروتز شوا، طی یک سال گذشته تلاش های مشترک ایران و حزب الله و از طریق حزب الله، ایران و اسرائیل، برای حل معمای رون آراد تجدید شد.

رون آراد و ییشای آوریام، دو خلبان اسرائیلی بودند که هواپیمای این دو در اکتبر ۱۹۸۶ در لبنان سرنگون شد، اما آنها پیش از سقوط هواپیما اجکت کردند. نیروهای اسرائیلی توانستند ییشای آوریام را نجات دهند اما این گروه نجات پیش از آنکه بتواند محل رون آراد را شناسایی کند مورد حمله شدید قرار گرفت و مجبور شد منطقه را ترک کند.

به نوشته آروتز شوا، گروه شیعه "جنبش امل" رون آراد را دستگیر کرد و او را در اواخر دهه ۱۹۸۰ به حزب الله لبنان داد و این گروه نیز او را به ایران تحویل داد. در اواسط دهه ۱۹۹۰ گزارش شد که رون آراد دچار بیماری شد و از اینکه درمان شود خودداری کرد و در اسارت درگذشت. محققان اسرائیلی معتقد هستند که او احتمالا بین سال های ۱۹۹۳، آخرین باری که اثری از زنده بودن او پیدا شد، و ۱۹۹۷ درگذشته است.

XS
SM
MD
LG