لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۵

جروزالم پست: ایران از محورهای اصلی گفت‌و‌گوهای نخست وزیر اسرائيل در کنفرانس اقلیمی گلاسگو است


نخست وزیر اسرائيل در کنار رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر بریتانیا
نخست وزیر اسرائيل در کنار رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر بریتانیا

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائيل، که برای شرکت در کنفرانس اقلیمی سازمان ملل در گلاسگو به سر می‌برد، با رهبران کشورهای مختلف درباره ایران گفت‌و‌گو کرده است.

به نوشته جروزالم پست در روز دوشنبه، موضوع ایران در دیدارهای دوجانبه آقای بنت سهم عمده‌ای داشته است.

بنت و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در دیدار دوجانبه خود درباره چالش‌های خاورمیانه و به ویژه مسئله غنی‌سازی اورانیوم در ایران صحبت کردند. اسرائيل نگران آن است که ایران با استفاده از غنی‌سازی اورانیوم به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند و یا به کشوری که در آستانه تولید سلاح هسته‌ای است تبدیل شود.

فرانسه یکی از طرف‌های توافق برجام بوده است و از مذاکرات احیای آن توافق حمایت می‌کند. اجرای «برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام بعد از خروج آمریکا از آن در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، با مشکل مواجه شد.

جروزالم پست می‌گوید بنت قرار است روز سه شنبه نیز با بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، دیدار و گفت‌وگو کند.

موضوع ایران همچنین در دیدار بنت با اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا، نیز مطرح شد. به نوشته جروزالم پست، بنت در دیدار با موریسون از نخست وزیر استرالیا خواست که کشورش در جلسه در پیش روی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، خواستار «محکومیت شدید» ایران شود. جلسه شورای حکام قرار است در ماه جاری میلادی برگزار شود.

نفتالی بنت همچنین به نخست وزیر استرالیا گفت که این کشور حزب‌الله لبنان را باید گروهی تروریستی بشناسد. استرالیا، مانند اتحادیه اروپا، تنها بخشی از حزب‌الله و نه کل آن سازمان را ممنوع کرده است.

جروزالم پست همچنین گزارش داده است که بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائيل، نیز با دن شپیرو، مشاور ارشد رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران و همچنین با کاردار سفارت آمریکا در اسرائيل، مایکل رتنی درباره «برنامه اتمی ایران و تجاوزات منطقه ای» دیدار و گفت‌و‌گو کرده است.

XS
SM
MD
LG