لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۹
شهر گلاسکو در اسکاتلند میزبان نشست تغییرات آب و هوایی است.
شهر گلاسکو در اسکاتلند میزبان نشست تغییرات آب و هوایی است.

آرشیو بلاگ زنده - کنفرانس تغییرات اقلیمی گلاسگو: بایدن از افزایش تعهدات آمریکا خبر داد

  • شهر گلاسکو در اسکاتلند میزبان هزاران نفر از حدود ۲۰۰ کشور جهان است
  • رهبران کشورها قرار است درباره کاهش تعییرات آب و هوایی تصمیم‌گیری کنند
  • این نخستین نشست بعد از همه‌گیری کرونا است
  • جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا بعد از بازگرداندن ایالات متحده به توافق پاریس، در این نشست شرکت کرده است
  • جو بایدن در چند نشست این کنفرانس تاکید کرد آمریکا با تلاش بیشتر، حاضر به انجام تعهدات و کمک به دیگر کشورها برای مقابله با تغییرات اقلیمی است

با پایان کنفرانس خبری جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، سه‌شنبه شب او اسکاتلند را به مقصد واشنگتن ترک می‌کند.

- پایان بلاگ زنده-

🔴 خبر فوری | از رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری گلاسکو سوال شد، در حالیکه چین و روسیه غایبند، چرا آمریکا حضور دارد و نگران است. آقای بایدن پاسخ گفت: «ما می‌خواهیم بتوانیم نفس بکشیم و می‌خواهیم بتوانیم که جهان را رهبری کنیم.» آقای بایدن همچنین گفت که آمریکا قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را تا ۵۰ درصد کاهش دهد.

🔴 خبر فوری| جو بایدن در انتهای سفر به گلاسکو در یک کنفرانس خبری شرکت کرد. رئیس جمهوری آمریکا از عدم حضور رهبران چین و آمریکا در کنفرانس تغییرات اقلیمی گلاسکو انتقاد کرد و گفت انتظار داشت آنها با حضور در این نشست، برای کمک به حل مشکلات پیش رو کمک کنند.

🔴 خبر فوری| جو بایدن در انتهای سفر به گلاسکو در یک کنفرانس خبری شرکت کرد. رئیس جمهوری آمریکا از عدم حضور رهبران چین و چین کنفرانس تغییرات اقلیمی گلاسکو انتقاد کرد و گفت انتظار داشت آنها با حضور در این نشست، برای کمک به حل مشکلات پیش رو کمک کنند.

قرار است در پایان روز دوم کنفرانس تغییرات اقلیمی در گلاسکو، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در یک کنفرانس خبری شرکت کند و به سوالات خبرنگاران پاسخ بدهد.

صدای آمریکا این کنفرانس خبری را زیرنظر دارد و نکات مهم آن را روی وبسایت و شبکه‌های اجتماعی منتشر خواهد کرد.

چین می‌گوید حاضر نیست به طرح آمریکا و دیگر کشورها برای نگه‌داشتن گرمای زمین تا ۱.۵ درجه بپیوندد. پیشتر در توافق پاریس موافقت شده بود اقداماتی صورت بگیرد تا میانگین دمای زمین در چند دهه آینده، به نسبت دوران پیشاصنعتی، تنها ۲ درجه سانتیگراد گرمتر باشد. آمریکا و برخی کشورها می‌خواهند این عدد را به ۱.۵ درجه کاهش دهند. چین می‌گوید با همان توافق پاریس موافق است.

یکی از طرح‌های کنفرانس تغییرات اقلیمی گلاسکو، مقابله با تخریب جنگل‌ها و احیای آن است. جنگل‌ها می‌توانند یک سوم گازهای گلخانه‌ای را جذب و بی اثر کنند. در یک دهه گذشته تخریب جنگل‌ها کاهش داشته است. یک گزارش از سال ۲۰۱۹ می‌گوید در هر دقیقه در جهان، مساحتی به اندازه سی زمین فوتبال، جنگل از بین می‌رود.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند در کنفرانس تغییرات اقلیمی گلاسکو (کوپ۲۶) گفت که این کشور تا سال ۲۰۷۰، انتشار کربن خود را به صفر می‌رساند. هند تاکنون از برنامه‌های کاهش گازهای گلخانه‌ای عقب بود اما تحلیلگران می‌گویند این اعلام نخست وزیر هند، تصمیم مهمی است. کشورهای غربی وعده داده‌اند به هند برای انرژی های تجدیدنظرپذیر به جای سوخت‌های فسیلی کمک کنند.

آمریکا پیشنهاد برای امضای پیمانی داده که جلوی نشت گاز متان گرفته شود. گاز متان که مصرف صنعتی و خانگی دارد، یکی از قوی‌ترین گازهای گلخانه‌ای است. گاز متان ۸۰ برابر بیشتر از دی اکسید کربن در گرم ‌کردن زمین تاثیر دارد. آمریکا می‌گوید با تعمیرات تاسیسات نفت و گاز، نشت این گاز به مقدار قابل توجهی کاهش میابد.

همزمان با کنفرانس تغییرات اقلیمی گلاسکو (کوپ۲۶) گروهی از فعالان مدافع محیط زیست مقابل شعبه‌های چند بانک معروف جهانی در شهر گلاسکو تجمع کرده‌اند. آنها می‌گویند با وجود تلاش‌ها برای کاهش گازهای گلخانه‌ای، بانک‌ همچنان برای کسب سود بیشتر، در پروژه‌های سوخت فسیلی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG