لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۷

اوباما: شانس توافق نهایی با ایران پنجاه پنجاه است


باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده و جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در مسیر جلب حمایت از توافق نامه موقت در مورد برنامه اتمی ایران و تلاش های واشنگتن برای استقرار صلح در خاورمیانه تلاش می کنند.

تلاش روز شنبه(۱۶ آذر) رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه بر این متمرکز بود که منتقدان و دولت اسرائیل را متقاعد کنند که تحولات دیپلماتیک اخیر امنیت اسرائیل را به خطر نخواهد انداخت.

باراک اوباما می گوید به نظر او شانس دستیابی به موافقت نامه نهایی در مورد برنامه اتمی ایران پنجاه- پنجاه و یا کمتر است. با این وجود او به منتقدان اطمینان می دهد که توافق نامه اخیر برای شش ماه آینده پیشرفت برنامه اتمی ایران را متوقف خواهد کرد.

آقای اوباما گفت «بی پرده بگویم در شرایط کنونی دستاورد ما از مسیر یک راهکار دیپلماتیک، بزرگ تر از دستاوردی است که ما با انتخاب دیگر گزینه های پیش رو به دست خواهیم آورد».

رئیس جمهوری آمریکا در گردهمایی اجلاس روز شنبه به یک خبرنگار سرشناس اسرائیلی- آمریکایی گفت این موافقت نامه بخش های کلیدی برنامه اتمی ایران را به حالت تعلیق درمی آورد.

آقای اوباما گفت «امضای یک توافق نامه دائمی و جامع لازم است تا زمان و فضای مورد نیاز برای حرکت در آن مسیر به بوته آزمایش گذاشته شود و این (توافق نامه نهایی) به ما اطمینان خواهد داد که ایران سلاح های اتمی تولید نمی کند».

تردید اسرائیل

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل ادعا می کند این توافق نامه در قبال ایران نرمش بسیاری به خرج داده است.

آقای اوباما قول داده است ایالات متحده همواره از اسرائیل دفاع خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت «ما در برابر هیچ تهدیدی که دوستان و متحدان ما در منطقه را در معرض خطر قرار دهد، تسلیم نمی شویم و ما این موضع را به طور کاملاً آشکار اعلام کرده ایم و تعهد ما به امنیت اسرائیل مقدس است و آن ها نیز این را درک می کنند».

جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز در این همایش گفت دیپلماسی بهترین راه حل و فصل مناقشه اتمی با ایران است.

آقای کری گفت «من هیچ تردیدی ندارم که از لحظه ای که اول قدم در مسیر اجرای این توافق نامه برداشته شود، اسرائیل امن تر خواهد بود».

آقای کری به تازگی از سفر به خاورمیانه و دیدار و گفتگو با نتانیاهو و محمود عباس، رئیس دولت فلسطینی بازگشته است. او گفت ایالات متحده به کمک به توسعه توافق نامه صلح خاورمیانه متعهد است.

آقای کری یادآوری کرد «امروز به این دلیل استقرار صلح امکان پذیر است که ما رهبران شجاعی داریم که در مسیر دستیابی به صلح خطرات سیاسی قابل توجهی را به جان خریده اند و به زودی زمان آن فرا می رسد که قدم های بیشتری هم برخواهند داشت».

خوش بینی اوباما

رئیس جمهوری نیز نسبت به روند صلح حس خوشبینی مشابهی دارد.

آقای اوباما گفت «من فکر می کنم که طی چندین ماه آینده ترسیم چارچوبی ممکن خواهد بود که گرچه به همه جزئیات نخواهد پرداخت، اما ما را در مسیری قرار می دهد که همه باور خواهند داشت که پیشرفت بهتر از عقب نشینی است».

رئیس جمهوری گفت دولت او زمان زیادی را به همکاری با آقای نتانیاهو اختصاص داده است تا نیازهای امنیتی اسرائیل به عنوان بخشی از راهبرد (به رسمیت شناختن) دو کشور است را درک کند.
XS
SM
MD
LG