لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۷

نمایندگان ایران و قدرتهای جهانی هفته آینده دیدار می کنند


دیپلمات های غربی گفته اند کارشناسان پیش از عملی کردن توافق نامه ژنو باید جزئیات آن را بررسی و شیوه اجرای آن را با دقت ترسیم کنند. شیوه و زمان بازرسی های بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از جمله مسئولیت کارشناسان خواهد بود.

نمایندگان ایران و شش قدرت جهانی هفته آینده برای گفتگو در مورد جزئیات اجرای توافق نامه ای که ماه گذشته در ژنو امضا شد، دیدار خواهند کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، دیپلمات ها روز جمعه (٦ دسامبر ) اعلام کردند مقامات ایران، ایالات متحده، فرانسه، آلمان، بریتانیا، چین و روسیه روزهای ٩ و ١٠ دسامبر در وین دیدار می کنند.

جیل تودور، سخنگوی «آژانس بین المللی انرژی اتمی» مستقر در وین گفت نمایندگان آژانس نیز «تا حدودی در این گفتگوها حضور خواهند داشت.»

با وجودی که سخنگوی آژانس سازمان ملل متحد از ذکر جزئیات نقش این سازمان بین المللی خودداری کرده اما آژانس بین المللی انرژی اتمی مسئول نظارت و تایید اجرای مفاد توافق نامه اتمی موقتی که روز ٢٤ نوامبر امضا شد خواهد بود.

دفتر کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا که مسئولیت هماهنگی گفتگوهای ایران با شش قدرت جهانی را به عهده داشته است نیز اعلام کرده که نمایندگانی از این دفتر در جلسات هفته آینده حضور خواهند داشت.

دیپلمات های غربی گفته اند کارشناسان پیش از عملی کردن توافق نامه ژنو باید جزئیات آن را بررسی و شیوه اجرای آن را با دقت ترسیم کنند. شیوه و زمان بازرسی های بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از جمله مسئولیت کارشناسان خواهد بود.

بنا به گزارش رویترز، دیپلمات ها در مذاکرات هفته آینده همچنین در مورد جزئیات نصب تجهیزاتی گفتگو خواهند کرد که براساس توافق نامه ایران مجاز خواهد بود در نیروگاه آب سنگین اراک استفاده کند.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته پیش گفت انتظار می رود اجرای توافق نامه موقت از اوایل ژانویه آغاز شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه گزارش داد چاک هیگل، وزیر دفاع ایالات متحده گفته است توافق نامه اتمی جدید ایالات متحده با ایران «با آگاهی کامل و چشم باز» امضا شده است و هنوز ارزیابی جدیت تهران در مورد صلح آمیز بودن برنامه اتمی این کشور به زمان نیاز دارد.

آقای هیگل گفته است شش ماه آینده فرصتی فراهم خواهد کرد تا جدیت ایران برای توقف توسعه برنامه اتمی این کشور به بوته آزمایش گذاشته شود.

اظهارات وزیر دفاع ایالات متحده در حالی روی کشتی جنگی دریایی عظیم ایالات متحده در آب های بحرین مطرح شدند که او بار دیگر بر تعهد آمریکا به امنیت و توانمندی منطقه خاورمیانه تاکید ورزید.

از سوی دیگر برنامه اتمی ایران و موافق نامه تهران با قدرت های جهانی در ژنو یکی از موضوعات اصلی گفتگوهای ٩ ساعته جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در روزهای پنجشنبه و جمعه بوده است.

آقای کری روز جمعه بار دیگر تاکید کرد: «ایالات متحده و اسرائیل در مورد ضرورت ممانعت از دستیابی ایران به سلاح اتمی کاملاً هماهنگ و هم صدا هستند».

وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه گفت (بنیامین نتانیاهو) «نخست وزیر کاملاً حق دارد تا نگرانی های خود در مورد امنیت کشورش را مطرح کند و او برای برداشتن قدم های بعدی ما نقش بسیار سازنده ای ایفا کرده است.»

آقای کری گفت «او (نتانیاهو) می داند که ما در مسیر مذاکرات واقعی قدم گذاشته ایم.»

وی خاطرنشان کرد که «من شخصاً معتقدم که در نتیجه امضای این توافق نامه موقت اسرائیل امروز امن تر است.»
XS
SM
MD
LG