لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۸

باراک:‌ ایران از برنامه سلاح اتمی عقب نشینی کرد


خبرگزاری رویترز به نقل از وزیر دفاع اسرائیل می گويد، ایران از بلندپروازی‌هایش برای تولید سلاح اتمی عقب نشینی کرده است. وزیر دفاع اسرائیل در عین حال هشدار داد کشورش سال آینده میلادی درباره حمله نظامی علیه ایران تصمیم خواهد گرفت.

تهران می گوید برنامه اتمی‌اش اهداف صلح آمیز دارد اما کشورهای غربی به شدت نگران آن هستند که ایران مخفیانه به دنبال تولید سلاح اتمی باشد.

دیپلماسی و اعمال تحریم‌های سرسختانه اقتصادی علیه ایران تاکنون در متقاعد کردن ایران به توقف برنامه اتمی‌اش ناموفق بوده و اصرار ایران به ادامه برنامه‌هایش خطر حمله نظامی اسرائیل علیه ایران را افزایش می دهد.

اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل به روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف گفت هنگامی که چند ماه پیش ایران تصمیم گرفت بیش از یک سوم ذخیره اورانیوم غنی شده‌اش را برای اقدامات غیرنظامی مصرف کند، یک بحران عمده رفع شد. به گفته او این اقدام تهران هراقدامی را هشت تا ده ماه به تاخیر انداخت.

باراک گفت:‌«دست کم سه دلیل وجود دارد. یک دلیلش گفتمان علنی درباره حمله احتمالی اسرائیل و آمریکا به ایران است که تهران را از پیشروی بیشتر بازداشته است.»

وزیر دفاع اسرائیل افزود:‌«دلیل بعدی یک اقدام استراتژیک از سوی ایران است که برای پرهیز از داغ شدن مسئله قبل از انتخابات آمریکا و خریدن وقت بیشتر است. این اقدام راهی برای آن است که به آژانس بین المللی انرژی اتمی بگویند به تعهداتشان پایبندند.» با این حال آقای باراک معتقد است که ایران همچنان در سودای تولید سلاح اتمی است.

تحلیلگران می گویند ایران در حال حاضر اورانیوم غنی شده کافی با غلظت کم، برای تولید چندین بمب اتم را در اختیار دارد اما همچنان تا رسیدن به توانایی تولید سلاح چند سالی فاصله دارد.

دیپلمات‌های غربی می گویند ایران کارنصب سانتریفیوژ در تاسیسات زیرزمینی فردو را تمام کرده است. اگر ایران قصد تولید سلاح داشته باشد این کار ظرفیت تولید اورانیوم با غلظت لازم برای تولید سلاح را افزایش می دهد.

اهود باراک گفت:‌«همه ما توافق داریم که ایرانی‌ها در پی اهداف نظامی هسته‌ای هستند و همگی ما با این نظر که باید جلوی نظامی شدن برنامه‌های هسته‌ای تهران را بگیریم توافق نظر داریم و این که تمامی گزینه‌ها مدنظرند. »

باراک گفت اسرائیل انتظار دارد که دیگران نیز مانند اسرائیل مصمم باشند:‌«این فقط مسئله مربوط به ما نیست. اما ما به دلایل روشن، تهدید ایران را جدی تر از دیگران تلقی می کنیم.»

وزیر دفاع اسرائیل همچنین گفت که کشورش حق اقدام یک جانبه را برای خود محفوظ می داند:‌«وقتی مسئله منافع امنیتی ما و آینده اسرائیل در میان باشد ما نمی توانیم مسئولیت تصمیم گیری را به هیچ کس حتی مورد اعتمادترین متحدمان واگذار کنیم.»
XS
SM
MD
LG