لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۴

بنیامین نتانیاهو:‌ ایران و داعش دشمن مشترک خاورمیانه است


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل.
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در مجمع عمومی سازمان ملل سخنانش را با تمجید از فناوری و دستاوردهای علمی و اطلاعاتی کشورش آغاز کرد.

این هشتمین بار است که نتانیاهو در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی می‌کند. او در انتقاد از عملکرد سازمان ملل متحد گفت «سال گذشته ۲۰ قطعنامه علیه کشور دموکراتیک اسرائیل در سازمان ملل صادر شده و علیه بقیه جهان سه قطعنامه. این رویکرد مغرضانه است.»

او گفت برای اولین بار کشورهای منطقه فهمیدند که اسرائیل دشمن شان نیست «بلکه ایران و داعش دشمن مشترک هستند. »

او سال گذشته «سکوت کرکننده» جهان را در قبال تهدید ایران علیه اسرائیل نکوهش کرده و بعد به مدت ۴۵ ثانیه سکوت کرده بود.

یک روزنامه نگار و تحلیلگر اسرائیلی که تحولات ایران را پوشش می دهد قبل از سخنرانی نتانیاهو به صدای آمریکا گفت که گمان نمی کند نخست وزیر اسرائیل امسال مانند سالهای گذشته علیه ایران موضعگیری کند چرا که به نظر میرسد «از ایران عبور کرده است.»

او در این سخنان به همکاری های عمده آمریکا و اسرائیل اشاره و بر آن تاکید کرد.

او همچنین از سخنان محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی انتقاد کرد. عباس که کمتر از یک ساعت پیش در همین تریبون سخنرانی کرد بخش عمده سخنانش را بر ادامه اشغال سرزمین‌های فلسطینی از سوی اسرائیل متمرکز کرد .

پیشتر برخی رهبران جهان در سخنرانی هایشان ادامه شهرک سازی های اسرائیل را در مناطق مورد مناقشه نکوهش کردند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز در سخنانش در مجمع عمومی امسال گفت اسرائیل و فلسطینی ها میتوانند در صلح به راه حل برسند. ​

اسرائیل و فلسطینی ها در ماه های اخیر همچنین شاهد حملات و درگیریهای شخصی بوده‌اند. در موارد متعدد شهروندان فلسطینی که گفته می‌شود از تداوم شهرک‌سازی خشمگین هستند عمدتا با چاقو به اسرائیلی‌ها حمله کرده‌اند.

روز چهارشنبه بنیامین نتانیاهو با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا دیداری دوجانبه داشت.

او در این دیدار از آقای اوباما بابت همکاری‌های اطلاعاتی و امنیتی و همچنین دیدارهای متعدد با او سپاسگزاری کرد. او گفت آمریکا بهترین دوست اسرائیل و اسرائیل بهترین دوست آمریکا است.

XS
SM
MD
LG