لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۲

نقش داعش در حمله اهواز پررنگ تر شد؛ فرمانده سپاه آمریکا و اسرائیل را تهدید کرد


حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

در حالیکه فیلم های تازه منتشر شده داعش، احتمال نقش این گروه را در حمله روز شنبه اهواز بیشتر کرده، یک مقام ارشد سپاه پاسداران آمریکا و اسرائیل را تهدید کرده است.

حسین سلامی جانشین فرمانده سپاه پاسداران روز دوشنبه با متهم کردن عربستان، آمریکا و اسرائیل به دست داشتن در حمله مسلحانه در مراسم رژه نظامی در اهواز که منجر به کشته شدن ۲۵ نفر شد، هشدار داد که منتظر واکنش «سخت» ایران باشند. اظهارات او از تلویزیون ایران پخش شد.

این اظهارات در حالی است که مقام های آمریکایی از چند ساعت بعد از حمله روز شنبه، ضمن ابراز همدردی با قربانیان، به مقام های جمهوری اسلامی ایران توصیه کردند که بیشتر از ماجراجویی در خاورمیانه و حمایت از گروه های تروریستی، به امنیت مردم خود فکر کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز شنبه با ابراز همراهی با مردم ایران، در واکنش به حمله روز شنبه در ایران گفت، ایالات متحده هرگونه اقدام تروریستی را محکوم می کند. قبل از آن هم، گرت مارکیز سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه خود گفت: ایالات متحده در کنار مردم ایران می‌ایستد و از رژیم تهران می خواهد که بر حفظ امنیت مردمش در داخل کشور تمرکز کند.

روز یکشنبه هم وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با فاکس نیوز درباره حمله اخير در اهواز گفت، من ديدم ظریف در اين مورد چه گفته است. وقتى یک واقعه امنیتی در كشورتان اتفاق مى افتد، مقصر دانستن دیگران اشتباه محض است. مرگ افراد بی گناه دردناک است و من امیدوارم ظريف به جای ايجاد ناامنى در سراسر جهان، در امن نگه داشتن مردم (كشور) خودش تمرکز کند.

در حالیکه رسانه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی بر نقش گروه جدایی طلب الاهوازیه یا «مقاومت ملی الاحواز» در حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز تاکید دارند، سایت خبری اعماق وابسته داعش در ویدیویی منتشر کرد و مدعی شد که مربوط به مهاجمان در اهواز است.

در ویدئو که سایت اعماق روز یکشنبه یکم مهر منتشر کرد، سه نفر با لباس نظامی داخل یک خودرو حضور دارند که دو نفر از آنها به عربی صحبت می‌کنند و یک نفر به فارسی با لهجه سخن می‌گوید.

در این ویدئو، اگر چه به حمله اهواز اشاره نمی‌شود اما یکی از این افراد از حمله به نیروهای سپاه خبر می‌دهد. داعش با انتشار این ویدئو، حمله کنندگان را وابسته به خود معرفی می کند، اما هیچیک از آنها در این ویدئو سخنی از عضویت در داعش نمی‌گویند.

از سوی دیگر، در حالیکه هنوز هویت و وابستگی حمله کنندگان مشخص نشده بود، رهبران ایران حمله کنندگان را وابسته به آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن دانستند.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، در گفت و گو با شبکه خبری سی ان ان با رد این سخنان گفت رهبران جمهوری اسلامی باید بیشتر به اوضاع داخل کشورشان توجه کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG