لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۷

اخبار ضد و نقیض از جان باختن یک معترض در سقز بر اثر شلیک مأموران حکومتی


آرمستان آیچی در سقز، آرامگاهی که مهسا امینی در آنجا به خاک سپرده شده است
آرمستان آیچی در سقز، آرامگاهی که مهسا امینی در آنجا به خاک سپرده شده است

گزارش‌های دریافتی از برخی منابع مستقل خبری و همچنین سازمان حقوق بشری هه‌نگاو حاکی از آن است که یک معترض به نام فردین جعفری که روز شنبه ۲۵ شهریور، بر اثر شلیک نیروهای حکومتی در سقز زخمی شده بود، در بیمارستان این شهر استان کردستان جان باخته است. پیشتر گزارش‌هایی از بهبود وضعیت جسمی او در بیمارستان منتشر شده بود.

بنا بر گزارش پیشین «هه‌نگاو»، فردین جعفری معترض جوان اهل سقز در مسیر این شهر به بانه در نزدیکی آرامستان آیچی توسط نیروهای حکومتی «از ناحیه سر» هدف گلوله قرار گرفته بود و حال او «وخیم» گزارش شده بود.

اما برخی گزارش‌ها از بهبود وضعیت جسمی او در بیمارستان پس از عمل جراحی حکایت داشت.

منابع خبری در ساعات گذشته گزارش داده بودند که تمامی مسیرهای ورود به آرامستان آیچی، برای جلوگیری از برگزاری مراسم سالگرد مهسا مسدود شده و مأموران حکومتی جمهوری اسلامی به شهروندان اجازه نمی‌دهند به آرامستان آیچی وارد و یا به مزار مهسا امینی نزدیک شوند.

تصاویر منتشر شده همچنین نشان‌دهنده پرواز بالگردها بر فراز این آرامستان بود.

علاوه بر این نیروهای امنیتی با رهاسازی آب سد، مسیرهای فرعی آرامستان را نیز مسدود کرده‌اند.

معاون سیاسی استانداری کردستان ضمن تأیید خبر شلیک مستقیم مأموران حکومتی به فردین جعفری، مدعی شده است که او «پس از ورود به منطقه ممنوعه» مورد اصابت گلوله قرار گرفته است.

تصاویر منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی و گزارش‌های سازمان‌های حقوق بشری، حاکی از اعتصاب گسترده بازاریان در دست‌کم سه استان کردستان، آذربایجان غربی، و کرمانشاه است. همزمان اوضاع در بسیاری از شهرهای این سه استان «میلیتاریزه» گزارش شده و ده‌ها شهروند بازداشت شده‌اند.

XS
SM
MD
LG