لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۳

اختلاف دولت ایران و سپاه بر سر خرید کشتی از کره‌جنوبی


اسحاق جهانگیری در کنار عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌
اسحاق جهانگیری در کنار عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌

قرارداد خرید ۱۰ کشتی از کره جنوبی باعث اختلاف دولت ایران و سپاه پاسداران شده است اما معاون اول حسن روحانی می‌گوید که این قرارداد اساسا مربوط به دولت گذشته است.

یک روز پس از آن که فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء سپاه خواستار لغو قرارداد خرید ۱۰ کشتی از شرکت هیوندای کره جنوبی شد و آن را «خیانت» نامید، اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی به همایش مدیران قرارگاه خاتم‌الانبیاء رفت و به انتقادات پاسخ گفت.

به گفته آقای جهانگیری این قرارداد مربوط به سال ۲۰۰۸ است و در زمان انعقاد قرارداد بیش از ۲۵ درصد مبلغ قرارداد پرداخت شد اما در مراحل بعدی به دلیل تحمل تحریم‌ها امکان انتقال پول فراهم نشد و شرکت کره‌ای از ایران شکایت کرد.

به گفته این مقام ارشد دولتی، پس از برجام و در جریان مذاکرات صورت گرفته، شرکت کره‌ای نه تنها از شکایت خود صرف نظر کرده که توافق کرده همان قرارداد را با ۲۵ درصد کاهش قیمت انجام دهد.

قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء از زیرمجموعه‌های سپاه پاسداران است که بزرگترین پیمانکار پروژه‌های دولتی در ایران است و ادعا می‌کند می‌تواند پروژه‌هایی مانند ساخت کشتی را نیز برعهده بگیرد.

روزنامه تندروی کیهان نیز امروز(دوشنبه، ۲۲ آذر) در سرمقاله خود با استناد به اعتراض سرتیپ عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء، دولت حسن روحانی را به «وطن فروشی» متهم کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG