لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۸

انتشار ویدئوی سخنان جعفری و نقش سپاه در انتخابات ۸۸


تصویر محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران، در ویدئوی منتشر شده در شبکه های اجتماعی
تصویر محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران، در ویدئوی منتشر شده در شبکه های اجتماعی

محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، طی سخنانی که ویدئوی آن به تازگی در شبکه های اجتماعی منتشر شده، از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ و نقش سپاه در جلوگیری از پیروزی اصلاح طلبان در آن سخن گفته است.

فرمانده سپاه در این سخنرانی – که فایل ویدئویی آن را محمد نوری‌زاد، روزنامه‌ نگار منتقد حکومت در وبسایت و صفحه فیسبوک شخصی اش منتشر کرده است – گفته «نگرانی و خط قرمزی که برای نیروهای انقلاب وجود داشت این بود که نیروهای مخالف انقلاب و ارزش‌های انقلاب، که در دوران دوم خرداد فرصتی پیدا کردند تا در حاکمیت نفوذ پیدا کنند، مجددا روی کار بیایند.»

اشاره آقای جعفری به پیروزی محمدخاتمی رئیس جمهوری پیشین ایران و نیروهای اصلاح طلب حامی او در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۷۶ بود که منجر به شکست نامزد مورد حمایت رهبر ایران و کنار رفتن محافظه کاران حامی او از سطوح بالای سیاسی ایران شد.

طبق تصاویر موجود در این ویدئو، فرمانده سپاه، در جمع گروهی از اعضای آن نیرو، به «شیب نگران کننده» روند انتخابات اشاره می کند و می گوید بر اساس تحلیل ها احتمال می رفت انتخابات به مرحله دوم کشیده شود، و می افزاید این موضوع «شرایط را پیچیده کرد، طوری که هنوز هم خیلی از مسئولان، خواص، و حتی برخی از علما نسبت به اتفاقی که افتاد ابهام و اعتراض دارند».

پس از اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد دیگر شرکت کننده در آن انتخابات به نتیجه اعلام شده اعتراض کردند و ادعا کردند که در شمارش آرا تقلب صورت گرفته است.

اعتراض این دو نفر، تظاهرات اعتراضی مردمی در تهران و دیگر شهرهای بزرگ ایران را به دنبال داشت که منجر به بازداشت و کشته شدن برخی از معترضان و دستگیری بسیاری از روزنامه نگاران و فعالان سیاسی شد، که خیلی از آنها هنوز در زندان بسر می برند.

معترضان، سپاه پاسداران را به مهندسی انتخابات و دستکاری نتایج آن به نفع احمدی نژاد متهم کردند؛ اتهامی که سپاه آن را رد کرد و با «فتنه» خواندن اعتراض های مردمی، نامزدهای معترض را در زمستان سال ۸۹ و بدون محاکمه، در حبس خانگی قرار داد که تا امروز ادامه دارد.

فرمانده سپاه در این ویدئو به ماجراهای پس از اعلام نتیجه انتخابات نیز می پردازد و با اشاره به این که «تصمیم بر آن بود که نباید بگذاریم حتی آن تظاهرات به قول خودشان آرام هم انجام بگیرد»، می گوید در این راستا «دو اقدام بسیار اساسی و استراتژیک» انجام شد.

آقای جعفری از «دستگیری‌ های گسترده طراحان و ایده ‌پردازان اعتراضات» توسط دستگاه‌های امنیتی و سپاه، و نیز «مقابله گسترده» با اعتراض های خیابانی توسط بسیج، سپاه و نیروی انتظامی، به عنوان دو اقدام انجام گرفته یاد می کند.

فرماندهان سپاه دخالت مستقیم در انتخابات را رد کرده اند، اما از سال ۱۳۸۸ تاکنون، برخی از مقام های سپاه به «نفوذ سیاسی» سپاه در انتخابات اشاره کرده اند؛ یکی از جنجال برانگیزترین اطهارات در این مورد، سخنان علی سعیدی، نماینده ولی فقیه در سپاه بود که در دی ماه ۱۳۹۱ گفت «مهندسی معقول و منطقی انتخابات» از وظایف سپاه است.

سپاه پاسداران و سایر مقام های ایران هنوز نسبت به انتشار این ویدئو و سخنان آقای جعفری واکنش نشان نداده اند.
XS
SM
MD
LG