لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۰

تعداد جان‌باختگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ به ۴۷۱ نفر رسید


تعداد جان‌باختگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ به ۴۷۱ نفر رسید
تعداد جان‌باختگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ به ۴۷۱ نفر رسید

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد از ۲۶ شهریور تا سیزدهم آذر ۴۷۱ نفر در اعتراضات ایران کشته شده‌اند که ۶۴ نفر از آنها کمتر از ۱۸ سال سن داشتند.

خبرگزاری هرانا تعداد بازداشت‌شدگان را هم تا پایان پنجم آذر ۱۸۲۱۰ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد هویت ۳۵۴۶ تن مشخص شده است.

در سومین ماه از آغاز اعتراضات مردمی، شمار شهرهای معترض به ۱۵۹ شهر افزایش یافته است. ۱۴۳ دانشگاه کشور نیز به اعتراضات پیوسته‌اند که در این میان ۵۸۵ دانشجو بازداشت شده‌اند.

تا این روز همچنین ۱۱۲۹ تجمع شهری و دانشگاهی در سراسر کشور صورت گرفته که کماکان با برخورد خشونت‌بار از سوی نیروهای امنیتی همراه بوده است.

روز یکشنبه سیزدهم آذرماه همچنین شاهد صدور چند حکم علیه معترضان بازداشت شده نیز بودیم. در همین راستا مهدی سوفالی، تهیه کننده موسیقی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۵ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوع الخروجی محکوم شد.

حاکمیت در راستای ایجاد رعب و وحشت کماکان سرعت بخشیدن به اعدام‌ها را در دستور کار دارد و روز یکشنبه خبرگزاری هرانا گزارش داد حکم اعدام حسین اردوخانزاده، شاهین ایمانی محمود آباد، میلاد اشرفی آتباتان و منوچهر شهبندی بجندی در زندان رجایی شهر کرج اجرا شد. آنها در خردادماه سال جاری به اتهام همکاری اطلاعاتی با اسرائیل و آدم ربایی بازداشت و به اعدام محکوم شده بودند.

روز یکشنبه همچنین ۴۲۶ نفر از نویسندگان و فعالان حوزه تئاتر و سینما نیز با نگارش بیانیه ای خواستار آزادی امیرحسین بریمانی، کارگردان تئاتر ساکن تهران، شدند.

انجمن فیلم‌نامه نویسان ایران هم با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که تمامی فعالیت‌های صنفی خود را به حال تعلیق در آوردند.

XS
SM
MD
LG