لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۰

ناتوانی عراق از توقف ارسال سلاح ایران به سوریه


وزیرخارجه عراق می گوید نمی تواند بدون کمک خارجی از ارسال سلاح به سوریه جلو گیری کند

عراق می گوید نمی تواند از ارسال اسلحه به سوریه توسط کشور همسایه اش ایران، جلوگیری کند.

به گزارش رویترز ، هشام زباری، وزیر خارجه عراق روز شنبه به روزنامه الشرق الاوسط گفت:« ما هرگونه انتقال اسلحه به سوریه را از طریق مرز های هوایی عراق رد و محکوم می کنیم و این موضوع رابه طور رسمی به مقام های ایرانی اطلاع داده ایم. اما قدرت جلوگیری از آن را نداریم.»

ایران عمده ترین متحد بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در جنگی داخلی با شورشیان سنی سوریه است. این جنگ به گفته مخالفان رژیم سوریه بیش از یکصد هزار کشته برجانهاده است.

امریکا که مایل به کناره گیری اسد از قدرت است به عراق هشدار داده است که به پروازهای ایرانی که اسلحه به سوریه می برند، اجازه عبور از مرزهای هوایی خود را ندهد. اما وزیر خارجه عراق می گوید به کشورهای غربی گفته است اگر می خواهند جلوی این کار را بگیرند باید خودشان هم کمک کنند.

اوگفت:«اگر به عقیده شما این پروازها ناقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل درمورد ممنوعیت صدور و ورود سلاح به ایران است، من به نام کشورم از شمادعوت می کنم برای متوقف کردن این پروازها در آسمان عراق به ما کمک کنید.»

هشام زباری گفت در بازرسی هایی که از شهریورماه به طور تصادفی از هواپیماهای ایرانی راهی سوریه به عمل آمده جز کمک های غیر جنگی مانند دارو و غذا چیزی پیدا نکرده اند.

عراق که اکثریت جمعیت آن شیعه است روابط بسیار نزدیکی با ایران دارد. با این حال زباری تاکید کرد که کشورش در قبال سوریه اعلان بی طرفی کرده است. دوسال پس از جنگ داخلی سوریه ، تردد جنگجویان شیعه و سنی از مرزهای عراق به سوریه ، این کشور را با خطر بی ثباتی بیشتر روبرو کرده است.

زباری تاکید کرد که عراق به سوریه پول و سلاح نمی دهد و به رغم درخواست های متعدد سوریه، از فروش نفت خام به قیمت های ویژه به این کشور خودداری می کند.

ایران همواره ارسال سلاح برای سوریه را تکذیب کرده است.
XS
SM
MD
LG