لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۹

سفیر ایران قرارداد تسلیحاتی با عراق را تکذیب کرد


یک گزارش منتشر شده نشان می دهد که بغداد توافقی را با تهران امضا کرده است که بر اساس آن، تسلیحات ساخت ایران خریداری خواهد کرد. این اقدام نقض تحریم های اعمال شده سازمان ملل متحد علیه فروش سلاح های ساخت ایران است.

خبرگزاری رویترز گزارش داد اسنادی را دیده است که بر اساس آن، ایران ۱۹۵ میلیون دلار سلاح های سبک و متوسط به عراق می فروشد. این تسلیحات شامل انواع مهمات و عینک های دید در روز و شب، و همچنین تجهیزات ارتباطاتی و محافظتی علیه مواد شیمیایی است.

رویترز می گوید این توافق آخر ماه نوامبر، چند هفته قبل از سفر نوری المالکی، نخست وزیر عراق به واشنگتن امضا شد. آقای مالکی در آن سفر برای دریافت تسلیحات بیشتر از آمریکا برای جنگ با شبه نظامیان القاعده، لابی کرد.

یک سخنگوی دولت عراق توافق فروش تسلیحات ساخت ایران را تکذیب و یا تایید نکرد، اما گفت چنین توافقی با توجه به مشکلات جدی امنیتی عراق قابل فهم است.

چندین قانونگذار عراقی به رویترز گفتند مالکی به دلیل ناراحتی از تاخیر در تحویل تسلیحات آمریکایی چنین توافقی را با ایران امضا کرده است.

دولت ایران داشتن هرگونه آگاهی از توافق فروش سلاح به عراق را رد کرده است.

خبرگزاری مهر روز سه شنبه اظهارات حسن دانایی فر، سفیر ایران در عراق را منتشر کرد که گفته است: « چنین قراردادی درباره تسلیحات که اعلام شده بین ایران و عراق منعقد نشده است.»

سفیر ایران گفته است اگر عراق به سلاح نیاز داشته باشد، ایران آن را «بررسی» خواهد کرد.

در واشنگتن، یک سخنگوی وزارت امورخارجه تاخیر در ارسال تسلیحات به عراق را رد کرد. او گفت آمریکا خواهان روشن شدن گزارش از سوی عراق است که در صورت صحت آن، باعث «نگرانی های جدی» می شود.
XS
SM
MD
LG